A Forbes minden évben összeállítja a legértékesebb futballklubok listáját, melynek élén most a Manchester United áll. Az első húsz csapat átlagos vagyona 8,5 százalékkal csökkent az előző évhez képest, ez azt jelenti, hogy összesen 1,2 milliárd dollárt veszítettek értékükből.
Megérezték a válságot
A szerdán megjelent lista alapján kijelenthető, hogy a világ legnagyobb futballklubjai is megérezték a gazdasági válságot. A húsz legértékesebb csapat működési bevétele a korábbi 50 millió dolláros átlagprofitról 32 millióra esett vissza. Ennél nagyobb probléma a szakemberek szerint, hogy egyre inkább kettészakad az európai klubok rangsora, nő a szakadék a leggazdagabbak és a többiek között.
A Forbes szakértői szerint ez annak köszönhető, hogy a leggazdagabb futballvállalkozások mára világméretű márkanévvé nőtték ki magukat, így tudnak fokozatosan elhúzni a többiektől. Az öt legértékesebb csapat például lényegesen nagyobb profitot termel külföldön, mint a kisebbek.
A legjobb példa a Manchester United, mely a világ legértékesebb klubja lett, a gazdasági szaklap szakemberei szerint 1,835 milliárd dollárt ér. A csapat saját tévécsatornáját a világ 192 millió háztartásában lehet fogni, a csapatnak 139 millió fanatikus rajongója és 333 millió szimpatizánsa van világszerte. Ráadásul a következő szezontól tovább növelhetik vagyonukat, ugyanis már most tudni lehet, hogy ősztől új mezszponzora lesz a klubnak, mely az eddiginél 50 százalékkal többet fizet a megjelenésért. Hasonló helyzetben van az Arsenal, mely a harmadik a listán, szintén jelentős külföldi érdekeltségeinek köszönhetően.
Kicsit más stratégiát folytat a Real Madrid, mely a számok alapján a második legértékesebb futballklub a világon: a spanyolok sorra veszik a világsztárokat, nem véletlen, hogy a vizsgált egy év alatt ők költötték a legtöbbet igazolásokra. A királyi gárda bevételei is a legmagasabb szintet érték el, csak a médiabevételek például 35 millió dollárral emelkedtek, így 226 millió dollárt tettek ki.
Az élcsapatok közül a Barcelona lépett előre a legnagyobbat: az előző hetedik hely után most a negyedikek a listán. Mindez azt mutatja, hogy a pályán elért eredmény sem mellékes: a katalánok az utóbbi években sorra nyerték a trófeákat a bajnokságban és a Bajnokok Ligájában is. Részben ennek köszönhetően 59 millió dollárral nőttek a klub tévés jogdíjakból származó bevételei, melyek 222 millió dollárra rúgtak.
Angol hegemónia
A listán az első húsz csapat között az angolok vannak túlsúlyban: összesen hét szigetországi egylet szerepel. A már említett Manchester United és Arsenal mellett az elit tagja a Liverpool, a Chelsea, a Tottenham Hotspur, a Manchester City és a Newcastle United. Különösen utóbbi klub szereplése megleő, hiszen a "szarkák" jelenleg még a másodosztályban szerepelnek, igaz, már eldőlt, hogy ősztől visszatérnek a Premier League-be.
Az angolokat a németek követik, akik öt csapattal (Bayern München, Schalke 04, Hamburg, Werder Bremen, Borussia Dortmund), míg az olaszok négy klubbal szerepelnek a rangsorban. Ezek mellett két-két spanyol és francia csapat is szerepel a húsz között.
Az előző évi listához képest a Newcastle értéke csökkent a legnagyobb mértékben, 30 százalékkal esett vissza a csapat értéke, ebben bizonyára nagy szerepe volt annak is, hogy kiestek az első osztályból. Az Internazionale értéke viszont 12 százalékkal nőtt, míg a Juventus 9 százalékkal ért többet, mint egy éve. Csökkent a "milliárdosok" száma is: a korábbi öt helyett már csak négy klub értéke éri el az egymilliárd dollárt.
Menedzsment Fórum