Nincs mitől tartaniuk a cégvezetőknek - Sokan dolgoznának távmunkában
Nem igazolódtak a munkáltatói félelmek
A felmérések egyértelműen elutasítják a legtöbb távmunka ellen szóló érvelést is. Az egyik munkáltatói félelem, hogy a távmunkások nem fogják tudni kontrollálni munkaidejüket, nem dolgoznak becsületesen. A BT távmunkásainak mintegy 74 százaléka nyilatkozta ezek ellenkezőjét, sőt 98 százalékuk nem ért egyet azzal sem, hogy a távmunkás nem érzi tisztázottnak, hogy mit kell dolgoznia.
A távolságból adódó technikai nehézségeket mintegy 71 százalék nem tartja problémának, valamint 74 százalékuk ugyanolyan karrierlehetőségeket lát, mint a hagyományos irodai munkavállalók. Azaz a tapasztalat szerint sem a kontroll, sem a technikai problémák, sem a karrierlehetőségek nem okoznak problémát a távmunkások számára.
A távmunka a motiválásra is megfelelő eszköz
A Mitel Network korábbi felmérése alapján kiderül, hogy a munkavállalók mintegy 30 százaléka nem fogadna el más ajánlatot, ha távmunkában dolgozna, sőt 25 százalékuk kevesebb fizetéssel is megelégedne, ha távmunkában dolgozhatna. A Netiila Networks felmérése alapján a munkavállalók mintegy 70 százaléka dolgozna távmunkában, ha erre lehetőséget kapna, 68 százalékuk pedig úgy gondolja, hogy sokkal lojálisabbak lennének a munkáltatójukhoz, ha távmunkában dolgozhatnának.
A felmérések tehát egyöntetűen azt igazolják, hogy a munkavállalók töbsége szívesen dolgozna távmunkában, és ez számukra motivációt jelentene, valamint nőne a lojalitásuk is a munkáltatóval szemben. Emiatt megfontolandó a távmunkának ilyen célból való alkalmazása is, amennyiben más motivációs eszközök, mint például a bérnövelés, juttatások elérték az adható maximumot.
Fontos azonban megjegyezni, hogy nem minden munkavállaló alkalmas távmunka végzésére, az ezzel járó gyengeségeket, fenyegetéseket nem mindenki tudja kezelni, feldolgozni. Az alkalmasság vizsgálata ugyanakkor a vezetők felelőssége.
Forgács Tamás
Magyar Távmunka Szövetség