A Közlekedési Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium hétfőn jelentette meg a Nemzeti Energiatakarékossági Program legújabb pályázati kiírásait, melyek értelmében nyílászárók cseréjére, fűtés- és melegvíz-korszerűsítésre, hőszigetelésre és megújuló energiaforrások felhasználására lehet 30-35 százalékos állami támogatást kapni.
Nem csak panellakásokra
Nyílászárók cseréjére lakásonként maximum 555 ezer forintos állami támogatást, illetve a beruházási költség 30 százalékát lehet igényelni vissza nem térítendő támogatás formájában. Fűtés- és melegvíz-korszerűsítés esetén szintén 30 százalékra lehet pályázni, de ott 630 ezer forint a maximális összeg lakásonként. A panellakásokra csak ez a két pályázat vonatkozik, hőszigetelésre és megújuló energia hasznosítására csak a hagyományos technológiával épült házak pályázhatnak.
A nyílászárók cseréjével kapcsolatban újdonság, hogy a mostani pályázatban már nem csak lakóközösségek, lakásszövetkezetek adhatnak be pályázatot, hanem a lakók egyénileg is igényelhetnek állami támogatást. Mindez azt jelentheti, hogy megszűnik az a probléma, hogy korábban a lakóközösség többségének bele kellett egyezni a felújításba.
„A Nemzeti Energiatakarékossági Program keretében tavaly megvalósult pályázatok tapasztalatai alapján úgy véljük, idén megközelítőleg 3000 pályázó részesülhet vissza nem térítendő állami támogatásban” – közölte az mfor.hu kérdésére a KHEM sajtóosztálya.
A minisztérium tervei szerint a négy terület között a pályázatok arányában osztják majd szét a felhasználható pénzt.
A pályázat benyújtásának nincs határideje, az augusztus elsejei időpont után a pályázatok függvényében derül majd ki, meddig lesz elég a pénz.
Aki lemarad, az kaphat kedvezményes hitelt
A beruházásokhoz az állami támogatáson felüli részt a 15,1 milliárd forintos kedvezményes hitelprogramból lehet igényelni, illetve lehetőség van arra, hogy aki nem kap támogatást, az a teljes összegre pályázzon hitel formájában.
A kedvezményes hitel kamata lakóközösségek esetén három havi EURIBOR (európai bankközi kamatláb) plusz maximum 2,5 százalék évente, míg magányszemélyek esetében 12 havi EURIBOR plusz maximum 2,5 százalék. A különbség abból adódik, hogy a lakóközösségeknek negyedévente, a magánszemélyeknek pedig havonta kell törleszteni. Ezen felül hiteligénylési díjat kell fizetni, ami az igényelt összeg egy százaléka. A hitel futamideje a szerződéskötéstől számítva legalább 4, legfeljebb 20 év.
Több mint tízezer lakástulajdonost támogattak tavaly
A minisztérium hétfőn hozta nyilvánosságra a 2008-as pályázatok adatait is, melyekből kiderült, hogy tavaly összesen 3 milliárd forint értékben támogatták lakások megújulását a Nemzeti Energiatakarékossági Program keretében. A beérkezett több mint 9000 pályázat közül majdnem 7000 esetében született pozitív döntés a tulajdonosok számára. A támogatásoknak köszönhetően mintegy 11 ezer lakás újulhatott meg, a hárommilliárdos keretösszeg pedig összesen 12 milliárd forintnyi beruházást generált.
A legnagyobb érdeklődést a nyílászárók cseréjére vagy utólagos hőszigetelésére vonatkozó pályázat váltotta ki, erre csaknem 3700 pályázat érkezett. Tavaly a megújuló energiaforrás hasznosítását támogató pályázatra a megelőző évhez képest kétszer annyi, mintegy 2500 pályázat érkezett - derül ki a KHEM adataiból.
Az ország régióit tekintve kimagaslott a Közép-Magyarországi Régió, ahonnan a pályázatok 34 százalékát adták be. A Nyugat-Dunántúlról érkezett a támogatási igények 16 százaléka, míg a Közép-Dunántúl 12 százalékos részt ért el. Jelentős volt még a Dél-Alföld részesedése, ahonnan a beadott pályázatok 13 százaléka érkezett.
Beke Károly