3p

Működő belföldi turizmus nélkül nincs vidéki foglalkoztatás - jelentette ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) turizmusért felelős helyettes államtitkára egy szakmai rendezvényen kedden Budapesten.

Horváth Viktória a Joint Venture Szövetség (JVSZ) Turizmus - Magyarország egyik gazdasági motorja című konferenciáján kiemelte: a válság által mélyen sújtott ágazatnak nagy szüksége volt a 2013-as trendfordító évre, a kedvező folyamatok az idei év első két hónapjában folytatódtak. "Végre tényleg elhittük, hogy kint vagyunk a gödörből" - fogalmazott.

Hozzátette: a belföldi turizmus azért is fontos, mert ez biztosítja az ágazat stabilitását. A turizmusban-vendéglátásban dolgozó vállalkozások 80 százaléka vidéken található, a foglalkoztatottak boldogulása pedig attól függ, hogy miként működik a turizmus - emelte ki. Szavai szerint azért is volt trendfordító év a 2013-as, mert a bevételek nagyobb arányban nőttek, mint a vendégéjszakák száma, és ez a tendencia folytatódott január-februárban. A március az eddigi tapasztalatok szerint nem követi ezt a növekedést, de az érezhető, hogy a nyári foglalások erősebbek, mint tavaly ilyenkor - mondta.

Kitért arra is, hogy a SZÉP-kártyával a belföldi turizmusban tavaly elért közel 10 százalékos növekedés Európában is egyedülálló. A költések emelkedése azonban túlmutatott ezen, a belföldi szállodákban kívülről jövő pénz is megjelent, a növekményt nem csak a SZÉP-kártya költések emelkedése okozza.

Kiemelte, hogy az ágazat fontos feladatok előtt áll, véglegesíteni kell a Nemzeti Turizmusfejlesztési Koncepciót (NTK), amelyhez több mint 40 szakmai szervezettől érkezett javaslat. Az új stratégiában célul tűzték ki, hogy a turizmus GDP-hez való hozzájárulását a jelenlegi 8,8 százalékról 10 százalékra növeljék. A másik célkitűzés az ágazatban foglalkoztatottak számának 50 százalékos növelése - mondta. Ez nem a turisztikai szolgáltatók számának növekedését, hanem a foglalkoztatottakról szóló statisztikák megújítását jelenti, mert véleménye szerint a jelenlegi adatok nem elég részletesek. Fontosnak nevezte, hogy idén elkészül az ágazat GDP-hez való hozzájárulását mutató turizmus szatellit számla. Hangsúlyozta: a piac szereplői nélkül nem lehet jól tervezni, ezért a szakmai szervezetek és a piaci szereplők tapasztalataira a jövőben is számítanak.

Deák Imre, a Magyar Szállodaszövetség választmányi tagja, a Danubius Zrt. vezérigazgatója előadásában arról beszélt, hogy a magyar turizmusnak ki kell vennie a részét abból a fejlődési folyamatból, amely az ágazatot világszerte és különösen Európában jellemzi. Rámutatott: a leglátványosabb fejlődést Kelet-Közép-Európa tudhatja magáénak. Az ágazat nemzeti össztermékhez való közvetlen hozzájárulása globálisan 2,9 százalék, 2 millió 155 ezer milliárd dollár volt tavaly. Ez 2024-re 3,1 százalékra nőhet. A turizmus világgazdasághoz való hozzájárulása minden más meghatározó ágazatot - pénzügyi szolgáltatások, szállítás, termelés - megelőzött, összesen 101 millió munkahelyet teremtve. Ugyancsak kiemelte, hogy a globális összehasonlítás miatt fontos a szatellit számla, amely Magyarországon 2007-ben készült utoljára. Akkor az ágazat 5,9 százalékkal járult hozzá a magyar GDP-hez.

A magyar turizmus tavalyi és idei eredményei véleménye szerint kedvezőek, pozitív a foglaltság és a vendégszám növekedése. Kifejtette: az átlagárak esetében nem ennyire bíztató a helyzet, a fővárosi magasabb kategóriás szálláshelyek elmaradnak a visegrádi vagy a közép-európai országokétól. Szerinte tudatos értékesítéssel meg kell állítani a lefelé mutató árspirált.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!