4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyászos évet könyvelhettek el tavaly a hazai szállodák - a külföldi vendégek száma tíz, a belföldieké hét százalékkal mérséklődött. A régiók közül a legnagyobb visszaesést a Balaton volt kénytelen lenyelni - legalábbis a külföldi vendégéjszakák számát tekintve, a magyarok esetében viszont csak enyhe csökkenés volt a magyar tengernél.

Tavaly a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek, illetve vendégéjszakák száma egyaránt nyolc százalékkal maradt el az előző évitől, közölte hétfőn a KSH.

Ezen belül a külföldiek esetében tíz százalékos csökkenést jegyeztek fel - 3,2 millió külföldi vendég összesen 9 millió vendégéjszakát hozott az országnak. Utóbbi szám tekintetében az öt legjelentősebb küldő ország (Németország, Ausztria, Nagy-Britannia, Olaszország és Lengyelország) közül csak az osztrák vendégek által eltöltött éjszakák száma emelkedett az előző évhez képest.

A belföldi vendégeknél hét százalékos csökkenés következett be - ez 3,8 millió vendéget és 9,3 millió belföldivendég-éjszakát jelent.

Fogyogatnak a külföldiek a Balatonról

Ami az egyes régiókat illeti, a külföldi vendégéjszakák számát tekintve a legnagyobb, 14 százalékos visszaesést a Balaton volt kénytelen elszenvedni. A "magyar tenger" szálláshelyein 1 millió 647 ezer külföldi mellett 2,5 millió belföldi vendégéjszakát regisztráltak - utóbbiak száma csupán négy százalékkal csökkent -, ami összességében 4 millió 165 ezer vendégéjszakát és több mint nyolc százalékos visszaesést jelent.             

Ezzel a számmal egyébként a Balaton a második legnagyobb régiónak számít Magyarországon, megelőzve Nyugat-Dunántúlt (2,243 millió), Észak-Alföldet (1 millió 584 ezer) és Észak-Magyarországot (1 millió 307 ezer vendégéjszaka). A legnagyobb régió  Budapest-Közép-Duna-vidék, 6 millió 129 ezer vendégéjszakával.

A külföldiek és a belföldiek által eltöltött vendégéjszakákat együttvéve a legnagyobb esés egyébként két, relatív kisebb súlyú szereplőnek, Észak-Alföldnek (12 százalék) és Dél-Alföldnek (11 százalék) kellett lenyelnie.     

A szobák több mint fele üresen állt

Az év során visszaesett a szállodák szobakihasználtsága is, ami átlagosan 43 százalékos volt. Ezen belül az ötcsillagos szállodák 54, a négycsillagos házak pedig 49 százalékos foglaltságot értek el. A legnagyobb kihasználtsági arány a gyógyszállodáknál figyelhető meg (57 százalék), bár kapacitáskihasználtságuk 4 százalékponttal elmaradt a 2008-ban mért szinttől. A szállodai vendégek több mint egynegyedét egyébként gyógy- és wellness-szállodák fogadták.

A kereskedelmi szálláshelyek 2009-ben összesen 222 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 128 milliárd forint volt. Az összes bevétel - két százalékos infláció mellett - folyó áron tíz százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14 944 forint, az ötcsillagos kategória ennek kétszerese, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel pedig 6423 forint volt. Az átlagárak alakulása a külföldivendég-forgalom jelentős súlya következtében erősen függött a hektikusan (264–316 forint) mozgó forint/euró árfolyamtól.

Bejött az üdülési csekk

Az üdülési csekk forgalomgeneráló hatását jellemzi, hogy abból a kereskedelmi szálláshelyek 25,4 milliárd forintnak megfelelő összeget váltottak be. Ez szakértői becslés alapján ezen szálláshelyek összes belföldi forgalmának 29 százalékával volt egyenértékű, és 2008-hoz képest hét százalékos növekedést jelez.

A turisztikai főidényben (július) a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2830 volt, kiadható férőhelyeinek száma négy százalékkal elmaradt az előző évitől, miközben Budapest szállodai kapacitása újabb 6 ezer férőhellyel bővült.

A KSH szerint a szálláshely-szolgáltatást nyújtó vállalkozások a szálláshelyeken decemberben közvetlenül 25 ezer főt foglalkoztattak, amely 5 ezer fővel volt kevesebb, mint a turisztikai főidényen belül (július) regisztrált érték.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!