Magyar idő szerint éjfélkor a németek elleni első meccsét elvesztő Portugália találkozik az Egyesült Államok nemzeti tizenegyével. Gazdasági szempontból mondhatjuk teljesen lefutottnak és ezáltal unalmasnak is a mérkőzést. A világ legnagyobb gazdasága ellen ugyanis vajmi kevés esélye van annak a Portugáliának, mely Görögország és Írország után harmadikként IMF-mentőcsomagra szorult a válságot követően. A szuverén adósság refinanszírozásával kapcsolatban felmerült kételyek, a méretes költségvetési hiány súlyos gondokat okozott a gazdaságban recesszióba taszítva azt. A tavalyi év végén, illetve idén azonban már mutatkoznak a javulás jelei, amit mit sem bizonyít jobban, mint hogy a hitelminősítők is javítottak az ország besorolásán. Bár még mindig a spekulatív, vagyis befektetésre nem ajánlott kategóriában tartják.
Mindesetre javulás ide vagy oda, a portugál gazdaság szinte fényévekre van az amerikaitól, melynek mellesleg az elmúlt időszakban szintén megvoltak a maga problémái. A differencia pedig a gazdasági mutatókban is tükröződik.
A vásárlóerő-paritáson számolt GDP-t tekintve majdnem 70-szeres különbség van USA javára, a gazdasági növekedés tavalyi ütemét tekintve sem sokkal másabb a helyzet. Míg ugyanis az "amcsik" 1,6 százalékkal bővültek, a portugálok majdnem ugyanilyen mértékben estek vissza. A GDP-ből kiindulva az egy főre jutó mutatóval is az USA szerzi a gólt a vb-nken, akárcsak az inflációval és a munkanélküliséggel is. A végeredmény tehát kiütéses győzelem a portugálok felett.
Igenám, de a portugál válogatottnak van egy Cristiano Ronaldója is! Ezt ugyan gyakran emlegetik fel hátrányként, hiszen CR személye szinte egyszemélyes csapattá tette a válogatottat annyira függ a pályán elért eredmény az ő aktuális hangulatától/szereplésétől. Az amerikai csapat ellen ugyanakkor nemcsak a zöld gyepen, de a mi vb-nken is ő lehet a siker kulcsa a portugálok számára.
A transfermarkt szerint ugyanis míg az amerikai válogatott csapatértéke mindössze 50,86 millió font, addig 88 millió csak egyedül Cristiano Ronaldóé - aki mellesleg a vb második legdrágább játékosa Messi után -, a teljes csapaté pedig 261,58 millió. Vagyis ahogy a pályán is sok minden függ CR teljesítményétől, úgy ezúttal a gazdasági vb-nken is nagyban neki köszönhetik a portugálok, hogy az eredmény döntetlen lett. Miért? Mert az európai válogatott pont annyiszor ér többet az amerikainál, mint ahány gólt a gazdasági mutatók alapján kaptak. No meg azért is, mert úgy tartom igazságosnak, ha legalább egy meccsen ellensúlyozzuk az amerikai gazdaság óriási előnyét.
A zöld gyepen USA-Portugália: 2:2
SzS.
mfor.hu