A Mabofi Holdings, az Emfesz volt tulajdonosa az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben emlékeztet arra, hogy a Magyar Energia Hivatal az alsóbb fokú bíróság jogerős ítéletének felülvizsgálatát kérte a Legfelsőbb Bíróságtól, amit az LB elutasított.
A hivatal megvárja az ítélet írásbeli közlését - mondta Vigassy Csaba, a Magyar Energia Hivatal elnöki titkárságának vezetője szerdán az az MTI kérdésére válaszolva. Hozzáfűzte: a hivatal az ítélet elemzését követően a jogszabályokban foglaltaknak megfelelően jár el.
A jogerős bírósági ítélet szerint - olvasható a Mabofi közleményében - a hivatal eljárása az Emfesz tulajdonosváltásával kapcsolatban jogszabályba ütközik, mert a hivatal akkori elnöke saját hatáskörben döntött a svájci RosGas AG befolyásszerzésének egy nap alatt történt engedélyezéséről. A korábbi tájékoztatás szerint az Emfesz ügyvezetője, Góczi István érvényes meghatalmazással adta el a ciprusi bejegyzésű Mabofi Holdings tulajdonában lévő Emfeszt a svájci cégnek. A tranzakció előzménye az volt, hogy az ukrán gázszállító, az orosz Gazprom érdekeltségébe tartozó Rosukrenergo beszüntette a földgáz szállítását az Emfesznek. Az energiahivatali "gyors" jóváhagyást annak idején Góczi István azzal magyarázta, hogy elmaradása esetén a magyar földgázpiac 25 százaléka került volna veszélybe.
A Mabofi Holdings közleménye utal arra, hogy a befolyásszerzés iránti kérelmet egy nap alatt jóváhagy határozatot úgy hozta meg a hivatal, hogy mellőzte például a vevő tulajdonosi szerkezetének bekérését és az eladó aláírási jogosultságának megvizsgálását.
Az Emfesz álláspontja szerint viszont - közölték az MTI-vel az Emfesznél - az akkori szabályoknak megfelelően járt el a hivatal: megvizsgálta a tulajdonosi összetételt és az aláírás jogosultságát is.
A RosGas végső tulajdonosi szerkezete azóta sem tisztázódott - hangsúlyozza a Mabofi közleménye. Hozzáteszi: az Emfesz eladásának jogosságát a Mabofi Holding vitatja. Az adás-vétel a tulajdonos Mabofi Holdings tudta és beleegyezése nélkül, az Emfesz ügyvezetőjének adott öt éves, az Emfesz megvásárlására szóló meghatalmazás alapján történt. A közlemény emlékeztet arra is, hogy az ügyben több polgári per és egy büntetőeljárás van folyamatban, aminek gyanúsítottja Góczi István, az Emfesz ügyvezetője.
Az Emfesz a magyar liberalizált gázpiac második legnagyobb szereplője.
MTI