3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hatályban hagyta a Legfelsőbb Bíróság azt a jogerős bírói döntést, amely a Magyar Energia Hivatalt új eljárásra kötelezte a gázkereskedő Emfesz tulajdonváltásának jóváhagyásával kapcsolatban.

A Mabofi Holdings, az Emfesz volt tulajdonosa az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményben emlékeztet arra, hogy a Magyar Energia Hivatal az alsóbb fokú bíróság jogerős ítéletének felülvizsgálatát kérte a Legfelsőbb Bíróságtól, amit az LB elutasított.

A hivatal megvárja az ítélet írásbeli közlését - mondta Vigassy Csaba, a Magyar Energia Hivatal elnöki titkárságának vezetője szerdán az az MTI kérdésére válaszolva. Hozzáfűzte: a hivatal az ítélet elemzését követően a jogszabályokban foglaltaknak megfelelően jár el.

A jogerős bírósági ítélet szerint - olvasható a Mabofi közleményében - a hivatal eljárása az Emfesz tulajdonosváltásával kapcsolatban jogszabályba ütközik, mert a hivatal akkori elnöke saját hatáskörben döntött a svájci RosGas AG befolyásszerzésének egy nap alatt történt engedélyezéséről. A korábbi tájékoztatás szerint az Emfesz ügyvezetője, Góczi István érvényes meghatalmazással adta el a ciprusi bejegyzésű Mabofi Holdings tulajdonában lévő Emfeszt a svájci cégnek. A tranzakció előzménye az volt, hogy az ukrán gázszállító, az orosz Gazprom érdekeltségébe tartozó Rosukrenergo beszüntette a földgáz szállítását az Emfesznek. Az energiahivatali "gyors" jóváhagyást annak idején Góczi István azzal magyarázta, hogy elmaradása esetén a magyar földgázpiac 25 százaléka került volna veszélybe.

A Mabofi Holdings közleménye utal arra, hogy a  befolyásszerzés iránti kérelmet egy nap alatt jóváhagy határozatot úgy hozta meg a hivatal, hogy mellőzte például a vevő tulajdonosi szerkezetének bekérését és az eladó aláírási jogosultságának megvizsgálását.

Az Emfesz álláspontja szerint viszont - közölték az MTI-vel az Emfesznél - az akkori szabályoknak megfelelően járt el a hivatal: megvizsgálta a tulajdonosi összetételt és az aláírás jogosultságát is.

A RosGas végső tulajdonosi szerkezete azóta sem tisztázódott - hangsúlyozza a Mabofi közleménye. Hozzáteszi: az Emfesz eladásának jogosságát a Mabofi Holding  vitatja. Az adás-vétel a tulajdonos Mabofi Holdings tudta és beleegyezése nélkül, az Emfesz ügyvezetőjének adott öt éves, az Emfesz megvásárlására szóló meghatalmazás alapján történt. A közlemény emlékeztet arra is, hogy az ügyben több polgári per és egy büntetőeljárás van folyamatban, aminek gyanúsítottja Góczi István, az Emfesz ügyvezetője.

Az Emfesz a magyar liberalizált gázpiac második legnagyobb szereplője.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!