A rendelet külön szól majd a magánszálláshelyeket minősítő koronás Nemzeti Tanúsító Védjegyről, amely a Balaton környékén a kisebb szobakiadóknál szállást kereső turistáknak segít tájékozódni. Papp Gábor, Hévíz polgármestere szerint a fürdőváros számára kiemelkedően fontos, hogy a jövőben hogyan módosul a törvényi szabályozás. Hévízen ugyanis megközelítőleg ezer család rendelkezik szobakiadási engedéllyel, így, ha ezek a házak megtelnek, egyszerre akár hatezer turistát is képes fogadni a város. Magyarországon egyébként jelenleg 32 ezer olyan "egyéb szálláshely" működik, amely maximum 8 szobát ad ki a turistáknak.
Lajkó Ferenc, a Hévízi Szobakiadók Szövetségének elnöke, a Magánszállásadók Országos Szövetsége (MOSZ) alelnöke hozzátette: a koronás Nemzeti Tanúsító Védjegynek várhatóan külön fejezetet szentel a kormányrendelet. A Magánszállásadók Országos Szövetsége által kidolgozott kritériumok alapján két-, három- és négykoronás jelzéseket kaphatnak az ellenőrzött magánszálláshelyek.
A besorolás négy évre szól, de kétévente felülvizsgálják. Vannak olyan feltételek is - mint például a fűtés, a rendszeres takarítás, a hűtőszekrény, a hulladékszállítás - amelyek mindenkire kötelezőek. A pontrendszer szerint plusz pontokat kaphatnak olyan szolgáltatásokért, mint a pihenőkert, a kerti grillező, a WIFI, a szauna, a szolárium, a jakuzzi, az őrzött parkoló, a széf, vagy például a prospektusok - ismertette Lajkó Ferenc.
Horváth Orsolya, a Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft. igazgatója emlékeztetett arra, hogy a 80-as években, ha balatoni szállásról volt szó, akár a garázst is kivették az NDK turisták, mára azonban a magánszálláshelyek is a minőségi, komplex szolgáltatásokkal lehetnek csak versenyképesek. A hévízi szobakiadók több tagjánál a zárt parkoló, a szobaszéf és a vezeték nélküli internet (WiFi) alapszolgáltatásnak számít.
A KSH adatai szerint az első negyedévben több mint 140 ezer vendéget fogadtak a balatoni szálláshelyeken. A tavalyi év hasonló időszakához képest 3 százalékkal nőtt a belföldi látogatók száma, míg a külföldi turistáké 9 százalékkal csökkent. A 27 ezer külföldi látogató közül a legtöbben Ausztriából érkeztek, de sokan jöttek Oroszországból és Szlovákiából is. A külföldiek átlagosan 5, a magyarok 2 éjszakát töltöttek a tónál. Ezzel a balatoni szálláshelyek bruttó 2 és félmilliárd forint árbevételt értek el - olvasható a Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft. közleményében.
MTI