4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Kiváló export, elszomorító belföld" - ezzel a szlogennel summázta Bogsch Erik vezérigazgató a Richter 2007-es évét. Várakozásai szerint a trend idén sem változik majd: míg a FÁK piacokon további jelentős bővülés várható, addig Magyarországon az idei 14 százalékos mínusz után jövőre újabb öt százalékkal csökkenhetnek majd a bevételek. 2008 legnagyobb akciója a cégnél a Polpharma-házasság lesz, ennek a szinergiahatásait azonban – Bogsch Erik szerint - csak 2009-ben lehet majd érezni. Mfor.hu tudósítás.

Bogsch szomorúan tekint a magyar piacra

Míg az exportot tekintve szinte minden piacon sikerült növekedést elérnie tavaly a Richternek, addig a magyar piacon továbbra is lejtmenetben van a cég.

Itthon tavaly az árbevétel 14 százalékkal 31,11 milliárd forintra csökkent 2006-hoz képest, aminek nyomán a magyar piac részesedése az összes eladásokból 21-ről 18 százalékra esett vissza, mondta el keddi sajtótájékoztatóján Bogsch Erik. A vezérigazgató emlékeztetett rá, hogy ez az arány néhány éve még harminc százalék felett volt; ehhez képest becslése szerint - a Polpharmával történő egyesülés után – a 15 százalékot sem fogja majd elérni.

2008: mínusz öt százalék

A vezérigazgató a negatív hazai fejleményeket a kényszerű árcsökkentéseknek (az új gyógyszertámogatási rendszer az árak leszorítására kényszerítette a gyártókat és a forgalmazókat egyaránt – a szerk.), a kedvezőtlen makrogazdasági és iparági környezetnek, valamint a mindehhez kapcsolódó kiszámíthatatlanságnak tudja be.

Ráadásul a negatív trend Bogsch Erik várakozásai szerint idén is folytatódni fog: a hazai eladások 2008-ban mintegy öt százalékkal csökkennek majd. Ennek oka elsősorban a további kényszerű árcsökkentés; emellett az is elképzelhető, hogy az eladásra kínált volumen is mérséklődik majd. "Igaz, az egészségügy jelenlegi helyzetét tekintve nehéz bármilyen becslést tenni" – tette hozzá némi éllel a szakember.

A gyógyszerpiaci megszorítások miatt az anyacégnél tavaly mindössze 17,6 milliárd forintot költöttek beruházásra, ami mintegy tízmilliárd forintos csökkenést jelez 2006-hoz képest. Idén ez az összeg az amortizációs érték, azaz a szükséges pótlások szintje alá esik majd vissza, figyelmeztetett a vezérigazgató.

Továbbra is húznak a FÁK-piacok

Ami a külföldi piacokat illeti, a legjobban – immár hagyományosan – a FÁK-országokban teljesített a Richter. Itt az export 19,6 százalékkal 356,4 millió dollárra, ezen piacok részesedése az összeladásokból pedig 37-ről 39 százalékra nőtt.

Az orosz mellett az ukrán és többi szovjet utódállam piaca is jelentősen bővült, ami Bogsch Erik szerint igazolja azt a stratégiát, hogy a cég a kilencvenes évek elején nem csak Moszkvára és Szentpétervárra koncentrálva építette ki hálózatát. A FÁK-piacokon a Richter értékesítői hálózatában egyébként csaknem kilencszázan dolgoznak.

Az Egyesült Államokban 19, az újonnan csatlakozott 12 uniós országban pedig 15 százalékkal emelkedett a cég forgalma, az EU 15 államait tekintve viszont jóval mérsékeltebb, alig öt százalékos volt a bővülés. "Nyugat-Európában nehéz növekedést elérni, mivel az ottani gyógyszeripari cégek komoly támogatást kapnak kormányaiktól, amit ki is használnak" – magyarázta Bogsch Erik. Ami az idei évet illeti, a FÁK-országokban 10-15, az EU-ban tíz százalék feletti, az USA-ben pedig öt százalékos forgalombővülésre számít.

A lengyel tőzsdére készül a Richter


A vezérigazgató végezetül elmondta, hogy a Polpharma-üzlet jelenleg versenyhivatali vizsgálat alatt áll, jóváhagyása – s így a tranzakció lezárása - a második negyedévben várható. Az integrációs terv már készül, tette hozzá.

Mint ismert, a Richter tavaly novemberben jelentette be, hogy 231 milliárd forint értékű tranzakció keretében társul a legnagyobb lengyel generikus gyógyszergyártóval, a Polpharmával, emellett 22 milliárd forintért megveszi az Akrihin orosz gyógyszeripari céget.

"A szinergiahatások jelentős mértékben várhatóan csak 2009-ben fognak megmutatkozni" – véli Bogsch Erik. Közlése szerint a Richtert a tranzakció lezárását követően, saját néven kívánják bevezetni a varsói tőzsdére.   

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!