Míg az exportot tekintve szinte minden piacon sikerült növekedést elérnie tavaly a Richternek, addig a magyar piacon továbbra is lejtmenetben van a cég.
Itthon tavaly az árbevétel 14 százalékkal 31,11 milliárd forintra csökkent 2006-hoz képest, aminek nyomán a magyar piac részesedése az összes eladásokból 21-ről 18 százalékra esett vissza, mondta el keddi sajtótájékoztatóján Bogsch Erik. A vezérigazgató emlékeztetett rá, hogy ez az arány néhány éve még harminc százalék felett volt; ehhez képest becslése szerint - a Polpharmával történő egyesülés után – a 15 százalékot sem fogja majd elérni.
2008: mínusz öt százalék
A vezérigazgató a negatív hazai fejleményeket a kényszerű árcsökkentéseknek (az új gyógyszertámogatási rendszer az árak leszorítására kényszerítette a gyártókat és a forgalmazókat egyaránt – a szerk.), a kedvezőtlen makrogazdasági és iparági környezetnek, valamint a mindehhez kapcsolódó kiszámíthatatlanságnak tudja be.
Ráadásul a negatív trend Bogsch Erik várakozásai szerint idén is folytatódni fog: a hazai eladások 2008-ban mintegy öt százalékkal csökkennek majd. Ennek oka elsősorban a további kényszerű árcsökkentés; emellett az is elképzelhető, hogy az eladásra kínált volumen is mérséklődik majd. "Igaz, az egészségügy jelenlegi helyzetét tekintve nehéz bármilyen becslést tenni" – tette hozzá némi éllel a szakember.
A gyógyszerpiaci megszorítások miatt az anyacégnél tavaly mindössze 17,6 milliárd forintot költöttek beruházásra, ami mintegy tízmilliárd forintos csökkenést jelez 2006-hoz képest. Idén ez az összeg az amortizációs érték, azaz a szükséges pótlások szintje alá esik majd vissza, figyelmeztetett a vezérigazgató.
Továbbra is húznak a FÁK-piacok
Ami a külföldi piacokat illeti, a legjobban – immár hagyományosan – a FÁK-országokban teljesített a Richter. Itt az export 19,6 százalékkal 356,4 millió dollárra, ezen piacok részesedése az összeladásokból pedig 37-ről 39 százalékra nőtt.
Az orosz mellett az ukrán és többi szovjet utódállam piaca is jelentősen bővült, ami Bogsch Erik szerint igazolja azt a stratégiát, hogy a cég a kilencvenes évek elején nem csak Moszkvára és Szentpétervárra koncentrálva építette ki hálózatát. A FÁK-piacokon a Richter értékesítői hálózatában egyébként csaknem kilencszázan dolgoznak.
Az Egyesült Államokban 19, az újonnan csatlakozott 12 uniós országban pedig 15 százalékkal emelkedett a cég forgalma, az EU 15 államait tekintve viszont jóval mérsékeltebb, alig öt százalékos volt a bővülés. "Nyugat-Európában nehéz növekedést elérni, mivel az ottani gyógyszeripari cégek komoly támogatást kapnak kormányaiktól, amit ki is használnak" – magyarázta Bogsch Erik. Ami az idei évet illeti, a FÁK-országokban 10-15, az EU-ban tíz százalék feletti, az USA-ben pedig öt százalékos forgalombővülésre számít.
A lengyel tőzsdére készül a Richter
A vezérigazgató végezetül elmondta, hogy a Polpharma-üzlet jelenleg versenyhivatali vizsgálat alatt áll, jóváhagyása – s így a tranzakció lezárása - a második negyedévben várható. Az integrációs terv már készül, tette hozzá.
Mint ismert, a Richter tavaly novemberben jelentette be, hogy 231 milliárd forint értékű tranzakció keretében társul a legnagyobb lengyel generikus gyógyszergyártóval, a Polpharmával, emellett 22 milliárd forintért megveszi az Akrihin orosz gyógyszeripari céget.
"A szinergiahatások jelentős mértékben várhatóan csak 2009-ben fognak megmutatkozni" – véli Bogsch Erik. Közlése szerint a Richtert a tranzakció lezárását követően, saját néven kívánják bevezetni a varsói tőzsdére.
W. B.
Menedzsment Fórum