2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Szállodaszövetség (MSZSZ) álláspontja szerint tovább nehezíti a budapesti szállodák és turizmus eddig sem könnyű helyzetét az, hogy egyes fővárosi kerületekben megemelték az idegenforgalmi- és építményadót, ezért a szövetség a döntés felülvizsgálatát és egyeztetést javasol a témában.

A szállodaszövetség hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében hangsúlyozza: a szállodák, partnereik egy részével a 2011-es szobaárakban már 2010 nyarán megállapodtak, így nincs lehetőségük azokat az adóváltozások miatt megemelni, tehát a magasabb adókból származó többlet terheket kénytelenek átvállalni. Az MSZSZ szerint ezenkívül a Budapesten kialakult szállodai túlkínálat, Budapest versenyképességének elmúlt években bekövetkezett romlása miatt a fővárosi szállodák egyébként sincsenek abban a helyzetben, hogy a magasabb adók miatt áraikat emeljék.

A közleményben emlékeztetnek: tavaly decemberben az V., XII., XIII. kerület "szakmai egyeztetés nélkül" megemelte az eddigi 3 százalékos idegenforgalmi adót (IFA) 4 százalékra, míg a VI. és VIII. kerület a szoba árbevétel 3 százalékában megállapított eddigi adó helyett vendégéjszakánként 431 forintban állapította meg az idegenforgalmi adót, a IX. kerület pedig vendégéjszakánként 300 forintban.

A szállodaszövetség álláspontja szerint már a 3-ról 4 százalékra történő emelés is 33 százalékos növekedést jelent, de a fix összegben vendégéjszakánként megállapított IFA ennél is magasabbat. Hozzáfűzik: ezzel egy időben egyes kerületek az építményadót a korábbi 1241 forint/négyzetméterről 1430 forintra emelték, ami több mint 15 százalékos növekedést jelent.

Az MSZSZ érvelése szerint a magasabb elvonásokat a szállodák csak további költségcsökkentésekkel, munkaerő leépítésével tudják kompenzálni, ami rontja színvonalukat, s ezen keresztül árt a fővárosi szállodák, Budapest turizmusa versenyképességének. "A romló szabályozási környezet nem teszi lehetővé a turizmus számára azokat, az Új Széchenyi tervben megfogalmazott célkitűzéseket, hogy a munkahelyek száma a duplájára emelkedjen és a gazdasági fejlődés motorjává váljon" - húzza alá a szövetség.

Azt javasolják, hogy az eddig megemelt idegenforgalmi adókat az érintett kerületek vizsgálják felül, azok mértékének megállapítását a fővárossal, és a szakmai érdekképviseleti szervezetekkel való egyeztetés alapján állapítsák meg.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!