A piackutató cég ide sorolja a speciális tisztítószereket, a fogkrémeket és a testápolószerek nagy részét. A kiskereskedelmi forgalmukat egyik évről a másikra legnagyobb mértékben növekvő non-food termékek az intim törlőkendő 38 százalékos, a lefolyó- és tűzhelytisztító 38 százalékos, és a padlóápoló 33 százalékos növekedéssel.
AC Nielsen felmérése szerint a gépi mosogatószerek eladásai azért nőnek, mert egyre több háztartás szerez be mosogatógépet, de kézi mosogatószerből is egyre többet adnak el. Ennek egyik oka az lehet, hogy a kategóriában jelentős szerepet játszó, és továbbra is erősödő kereskedelmi márkás termékek hatékonysága nem feltétlenül olyan erős, mint a gyártói márkáké, így ezekből több fogy.
A piackutató tájékoztatása szerint, mivel egyre koncentráltabb a forgalom - 78 hipermarket bonyolítja le a háztartási vegyi áruk és testápolószerek magyarországi kiskereskedelmi eladásainak egyharmadát -, ahhoz, hogy a kisebb üzletek megőrizzék, vagy javítsák piaci pozíciójukat, célszerű újra és újra átvizsgálniuk választékuk összetételét.
A mosópor és a toalettpapír kiskereskedelmi forgalmából 44, illetve 40 százalék jut a hipermarketekre. A gépi mosogatószernél 59 százalék, a tusfürdőknél 46 százalék, az öblítők, dezodorok, samponok esetében 39, 38, illetve 37 százalék volt a hipermarketek piaci részesedése 2004 szeptembere és 2005 augusztusa között.
A lakóhely közeli bolttípusok, szaküzletek, drogériák, és gyógyszertárak közel 27 000 eladási helyet jelentenek ma Magyarországon. Az AC Nielsen piackutatási adatai azt mutatják, hogy a hipermarketek legtöbbször a 400 négyzetméteresnél kisebb boltoktól veszik el a forgalmat.
A drogériák piaci részesedése stabil, a közeljövőben, elsősorban a prémium szegmensben, a kereslet növekedése várható. A szaküzletekben a speciális igényeket kielégítő szegmensek és az innovatív termékek tudnak majd növekedni - áll az AC Nielsen közleményében.
Kapcsolódó anyagok:
A Degussa megválik étel-üzletágától
Tarolnak az élelmiszerreklámok az akciós újságokban