4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Svájc-Franciaország meccs lesz a foci-vb pénteki programjának rangadója. A mérkőzés az mfor.hu gazdasági foci-vb-jén is "csemegének számít", hiszen két erős gazdaság feszül egymásnak, ahol szoros csatában dől el a három pont sorsa.

A foci-vb eredményei és a gazdasági fundamentumok között ugyan csak lazább korreláció van, ám ha megnézzük a legjobbak eredményeit és mutatóit mindenképpen felfedezhető kapcsolat. Éppen ezért különösen érdekesek azok a párosítások, amikor két erős gazdaságot hasonlítunk össze.

A mai mérkőzésen összecsapó felek gazdasága talán kevesek számára jelent fehér foltot. Svájcnak ma is jelentős jövedelmet hoz a több évszázados hagyományokon alapuló bankrendszere, amely a biztosítási üzletágban is jelentős eredményekkel dicsekedhet. A banktitok szentsége éltette egészen a legutóbbi időkig, amikor is kénytelen volt az EU és az USA nyomására ezen lazítani. Nemritkán háborúban egymással szemben álló államok is itt tudták biztonságban értékeiket. Igaz, a banktitok lazulása mellett a gazdasági válság is okozott néhány álmatlan éjszakát a svájci bankárok számára.

A gazdasági válság ráadásul olyan módon is problémát okozott, hogy sokan menekülőeszköznek tekintették a svájci frankot, amely emiatt jelentősen erősödött. Ezt a folyamatot erősítette, hogy a korábbi években a frankot felszívta a hitelpiac, hiszen sok helyen folyt az úgynevezett carrytrading. A magyar devizahitelesek is ezt játszották kicsiben, hiszen az alacsony kamattal adott svájci frankos hiteleket felvették, hogy egy elvileg magasabb hozamot biztosító devizára váltsák át azt. A válság miatt azonban elzárták a pénzcsapot, és hirtelen lecsökkent az értékesíteni kívánt frank mennyisége, miközben a kereslet jelentősen nőtt a devizára. A svájci frank emiatt a korábbi 1,42 feletti szintről gyakorlatilag paritásig erősödött az euróval szemben, és csak a helyi nemzeti bank erélyes intervencióját követően tudták az 1,20 feletti szintre tolni az árfolyamot. Mindez a svájci nagyvállalatok versenyképességét számottevően visszavetette, hiszen az exportjuk megdrágult. Pedig az alpesi ország számos területen komoly világcégeknek ad otthont, legyen szó a gépiparról, a gyógyszeriparról vagy éppen az élelmiszeriparról. Az utóbbi időben ugyanakkor a svájci gazdaság ismét megfontolt növekedést mutatott.

Nem mondható el mindez a franciákról, ahol a gazdasági növekedés még mindig várat magára, bár a statisztikák szerint a recessziót azért sikerült elkerülni. Mindenesetre a lassú növekedés és a magas munkanélküliség nem tekinthető jó párosnak. Nem véletlen, hogy a francia statisztikai hivatal (INSEE) által a közelmúltban közölt (egyébként a vártnál kedvezőbb) tavalyi 0,3 százalékos növekedés után Pierre Moscovici gazdasági miniszter úgy fogalmazott, hogy még ha az INSEE jobb adatot is hozott ki a vártnál, tovább kell menni annak érdekében, hogy a munkanélküliség csökkenjen. "Én még nem vagyok elégedett, azt mondom, hogy többet kell tennünk" – hangsúlyozta a miniszter. Az idei évre egyébként kedvezőbbek az előjelek, a kormány prognózisa szerint 2014-ben a GDP 0,9 százalékos növekedésével számol, de 1 százalékos is lehet a bővülés.

A mérkőzés összefoglalója

A számok után jöjjön a mutatók összehasonlítása. Svájc gazdasága hiába erős, a vásárlóerő-paritáson mért GDP-ben jócskán megelőzik őket a franciák, így a gallok szerezték az első gólt. A helvétek azonban még az első félidőben fordítanak, hiszen a fent említett 0,3 százalékos francia növekedés bizony kevés a 2 százalékos svájcival szemben. A vb leggazdagabb országa pedig természetesen az egy főre jutó GDP-ben mindenkit ver, így a szünetre már svájci vezetéssel vonulnak el a csapatok.

A második félidő viszont óriási izgalmakat hoz. Az infláció révén ugyanis a franciák újabb remek találattal egyenlítenek, ám Ottmar Hitzfeld és csapata ismét a ráadásra tartogatta a meglepetést, ugyanis a munkanélküliségnek köszönhetően a svájciak kapják a három pontot.

Mi lehet a pályán?

A svájci kispadon Hitzfeld révén egy korszakos edző ül, aki mindent tud a szakmáról, vele szemben pedig egy, a pályán sok nagy csatát nyert, ám edzőként még kevesebbet bizonyított szakember, Didier Deschamps. Utóbbi dolgát azonban megkönnyíti, hogy a játékosállomány mindenképpen Franciaország mellett szól, hiszen nagyon komoly erőt képvisel a kékek Pogba vezette középpályás sora. A játékosállományok közötti különbséget egyébként tükrözik a Transfermarkt adatai is, hiszen a gall csapat értéke a duplája a svájcinak.

A hivatalos végeredmény: Svájc-Franciaország: 2:5 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!