Ferran Tarradellas, az Európai Bizottság szóvivője közölte vasárnap késő este, hogy José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke telefonon felhívta Julija Timosenko ukrán miniszterelnököt, és megállapodást születet köztük arról, hogy különválasztják a két dokumentumot: a megállapodást és a Kijev által hozzá csatolt, kézzel írott nyilatkozatot, amely értelmezését adja a megállapodásnak.
"A megállapodást következésképpen újra alá kell írni az ukrán nyilatkozat említése nélkül" - mondta Tarradellas. A szóvivő azonban hozzátette, hogy az EU-bizottság álláspontja változatlanul az, hogy Ukrajna egyoldalú nyilatkozata nem érinti a megállapodást, amely rendelkezik az Ukrajna, Oroszország és az Európai Unió által tervezett ellenőrző misszió felállításának feltételeiről.
Hasonló értelmű nyilatkozatot adott ki vasárnap este az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Csehország is.
Mirek Topolánek cseh miniszterelnök közben felhívta telefonon Vlagyimir Putyin orosz kormányfőt, és tudomására hozta, hogy az "ukrán nyilatkozat nem része a jegyzőkönyvnek, és csak az ukrán fél véleményét tükrözi". Putyin azt javasolta, hogy ez esetben küldjék el az orosz kormánynak az ukrán fél által aláírt jegyzőkönyvet, mindenféle kiegészítések és magyarázatok nélkül. Hangsúlyozta, hogy az orosz fél nem tárgyalt a jegyzőkönyvhöz csatolt ukrán kiegészítőről, amely "elferdíti magának a jegyzőkönyvnek a lényegét", és megterheli a fennálló problémákat olyan kérdésekkel, amelyeknek nincs hozzájuk köze.
Moszkva korábban felszólította az EU-t, hogy vegye rá Kijevet a megállapodáshoz csatolt nyilatkozat visszavonására. Dmitrij Medvegyev orosz elnök pedig megtiltotta az orosz kormánynak a dokumentum alkalmazását és ezzel az európai gázszállítások felújítását. A Moszkva által kifogásolt csatolmányban egyebek mellett szerepel az az állítás, hogy Ukrajna nem vett le a tranzitra küldött orosz gázból, és nincs tartozása az orosz Gazprom gázipari társasággal szemben.
MTI/Menedzsment Fórum