3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Inflációs összevetésben az egész mezőnyből csak Iránnak tud gólt lőni Argentína, ami meg is történt az mfor.hu gazdasági vébéjének mai fordulóján. Éljen az unikális inflációs találat!

Két olyan ország válogatottja csap össze a foci-világbajnokság mai, magyar idő szerint délutáni mérkőzésén, amelyek gazdasága finoman szólva sem jeleskedik az utóbbi időben. Mint ahogy arra már az első forduló mérkőzései előtt rámutattunk, mind az iráni, mind argentin gazdaság komoly külső egyensúlyi problémákkal küszködik. Az egyik oldalon a folyamatos fizikai és verbális háború a világ ellen, a másikon pedig a politikai elit évtizedes demagógiája okoz és okozott nagyon komoly károkat.

Az eredmény pedig 2013-ra egy iráni 42,3 és egy argentin 20,8 százalékos pénzromlás lett egy olyan globális környezetben, ahol a defláció rémét egyre többen és egyre többször vetik fel. A világban uralkodó enyhe inflációt jól mutatja, hogy a 32-es mezőnyben mindössze 9 ország gazdaságában volt tavaly 4 százalékot meghaladó pénzromlás, 10 feletti pedig csak Ghánában, Argentínában és Iránban.

Vagyis az mfor.hu gazdasági vb-jén olyan történt ma, amelyre - hacsak nem Irán és Argentína fogja játszani a döntőt – már nem fog sor kerülni ezen a tornán. Inflációs fronton gólt szereztek a dél-amerikaiak. A majdnem legrosszabb bevarrta a legrosszabb hálójába.

A többi gazdasági mutatóban viszont a 2013-as adatok alapján Argentína még (?) a középmezőnyben található, sőt a 3,5 százalékos gazdasági növekedésük a 10. legjobb a mezőnyben. A gauchóknak egyébként játékunk szempontjából szerencséjük van, hiszen a tavalyi dinamikus növekedés a legfrissebb idei adatok szerint könnyen eltűnhet, az első negyedév teljesítménye a kiigazított adatok szerint ugyanis 0,4 százalékos csökkenést mutat 2013 utolsó hónapjához képest.

A perzsáknál pont ellentétes folyamatokat látni. A tavaly egész évben 1,5 százalékkal zsugorodó gazdaság kezd magára találni a nyugati szankciók novemberi mérséklését követően. Sőt, ha a tavaly őszi lépést újabb enyhítés követi, akár még pluszba is kerülhetnek belátható időn belül.

Ez rá is férne az iráni emberekre, hiszen a 12,8 ezer dollárnyi egy főre eső GDP mindössze a 2/3-a az argentinnak. A nagyobb gazdaság nagyobb foglalkoztatással is jár, hiszen miközben Iránban 16 százalék a munkanélküliségi ráta, addig a dél-amerikaiaknál 7,5. Az infláció, a GDP növekedési üteme, az egy főre jutó GDP és munkanélküliség így el is döntötte a párharcot, hiszem zsinórban 4 gólt eredményezett Argentínának.

Az ázsiaiak csak a gazdaság abszolút méretével tudják a labdát a gólvonalon túlra "passzírozni", amit annak köszönhetnek, hogy majd’ kétszer annyian élnek az iráni iszlám köztársaságban (77 millió), mint Argentínában (40-41 millió).

A két csapatot játékerőben sem lehet egy lapon említeni, hiszen Messiék összesített értéke 344,5, az irániaké pedig mindössze 21,2 millió font.

A zöld gyepen Argentína-Irán: 1:0 

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!