A németországi központú cég - a világ legnagyobb autóipari beszállítója - jelenleg 900 alkalmazottat foglalkoztat a walesi főváros, Cardiff közelében működő gyárában. A főleg autóvillamossági részegységeket gyártó üzem sorsáról három hónapig tartott a konzultációsorozat; a megvitatott lehetőségek között volt a részleges leépítés, a munkaerő harmadának elbocsátásával, illetve a 2011-ben történő felszámolás, ha nem sikerül a gyár számára új üzleti megbízásokat szerezni.
A Bosch nagy-britanniai részlege - a Robert Bosch Ltd. - által az MTI londoni irodájához pénteken eljuttatott közlemény szerint azonban a továbbiakban csak ez utóbbi "B forgatókönyvről" folynak a konzultációk az érdekképviselet, az üzemi tanács és a vezetés között, és a cél a megállapodás a termelés befejezésének feltételeiről. Mindez azonban a Bosch igazgatótanácsának végső jóváhagyásától függ; a döntés "a következő hetekben válik ismertté" - áll a Bosch londoni nyilatkozatában.
A közlemény szerint az utóbbi évtizedek legnagyobb gazdasági visszaesése különösen súlyosan érintette a járműipart, amelyben ezzel párhuzamosan jelentős változások is zajlanak: az alaptechnológiák is teljes átalakuláson mennek át a kisebb, jobb üzemanyag-hatékonysággal működő és kevésbé szennyező autók iránti keresletnek megfelelően. Mindez már tavaly "nyomot hagyott" a Bosch-csoport gazdálkodásán: a cég hatvan év óta első ízben negatív működési szintű eredményről fog beszámolni - áll a közleményben.
A Bosch szerint a walesi üzemben előállított generátor-részegységek értékesítése tavaly 45 százalékkal zuhant az egy évvel korábbihoz képest, és az idén várhatóan további 65 százalékkal esik a tavalyihoz mérve. A jelenlegi piaci környezetben jelentősen megnőtt az autóipari szektorra nehezedő költségcsökkentési nyomás, és ez is indokolja a teljes cardiffi gyártás áttelepítését Magyarországra, mivel a Boschnak versenyképesebb költségpozíció elérésére kell törekednie - hangsúlyozza a nyilatkozat. A vállalat a következő lépések részletes terveinek véglegesítését február végére ígéri.
Ficzere Ferenc, a Bosch csoport regionális kommunikációs igazgatója az MTI-nek pénteken elmondta: azt egyelőre nem tudni, hogy a gyártási kapacitások Magyarországra telepítése hány embernek adhat munkát, ahogyan azt sem, hogy a lépés milyen termelési volument érint. Utóbbi a piaci kereslet függvénye - fűzte hozzá. Elmondta: a Bosch nem épít új gyárat Magyarországon, hanem a miskolci és hatvani Bosch-gyárban bővítik majd a termelést és teremtenek új munkahelyeket.
A Bosch csoport Magyarországon miskolci, budapesti, egri, hatvani telephelyein közel 7000 embert foglalkoztat. A Bosch 1899 óta van jelen Magyarországon. Az 1991-ben újjáalapított regionális kereskedelmi kft.-ből mára Magyarország második legnagyobb külföldi ipari munkaadója fejlődött ki. Jelenleg 12 vállalat gyártja és forgalmazza a Bosch-termékeket a magyar piacon.
MTI