A nemzetgazdasági miniszteri poszt várományosa a parlament sport- és turizmusbizottságának keddi meghallgatásán elmondta: a kormányprogram két fontos célkitűzése az államadósság csökkentése és a foglalkoztatás bővítése. A turizmus fejlesztése jól illeszkedett az Új Széchenyi Tervbe, ezért is volt fontos, hogy a költségvetési zárolások, átrendezések ne érintsék az ágazatot, megkapja azt a támogatást, ami a működéséhez szükséges. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterré való kinevezését 14 igen és 3 nem szavazat mellett támogatta a bizottság.
Varga Mihály ismertette: a kormánynak és a szaktárcának három fő feladatkörrel kell a jövőben foglalkoznia. Ezek egyike a 2014-2020. közötti időszakra szóló partnerségi megállapodás turisztikai prioritásainak kijelölése és létrehozása. Már vannak olyan kiemelt területek, ahol lehetőséget látnak arra, hogy a korábbi időszakhoz képest erőteljesebb állami szerepvállalás valósuljon meg, példaként az egészségügyi turizmust, a piacosítható egészségügyi szolgáltatások fejlesztését említette. A másik két fontos feladat a turizmusról, vendéglátásról szóló törvény véglegesítése és a 2020-ig szóló nemzeti turizmusfejlesztési koncepció véglegesítése.
A miniszterjelölt arról is beszélt, hogy elkezdődtek az előkészületek egy kongresszusi központ beruházására, a kormány az irányokról döntött, ennek a véglegesítése zajlik most. Hangsúlyozta: fontosnak tartja, hogy ez a beruházás elinduljon.
Szólt arról is, hogy Magyarország legfontosabb küldő piaca Németország, a magánszektorban minden hatodik munkahely közvetve vagy közvetlenül német beruházásból jött létre, ezért első külföldi útja oda fog vezetni.
Mint bejelentette, megvizsgálják majd, hogy milyen akadályai vannak a turizmus fejlesztésének, erre példaként a vízumeljárásokat említette.
Varga Mihály szerint a turizmus irányításának megosztottsága adottság, és a következő egy évben már nem látja értelmét annak, hogy ágazati irányítási vitába bonyolódjon, arra van szükség, hogy mindenki tegye a maga dolgát. (A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) a Magyar Turizmus Zrt. tulajdonosi jogainak gyakorlója, míg az NGM a szakmai irányítást gyakorolja.)
A következő hétéves európai uniós támogatási ciklusról szólva hangsúlyozta: szeretné, ha a turizmus, mint gazdaságfejlesztési potenciál kiemelt szerepet kapna.
Az adócsökkentési esélyekről szólva leszögezte, mivel a költségvetési hiánycélt tartani kell annak érdekében, hogy Magyarország kikerüljön a túlzott deficiteljárás alól, erre minimális lehetőség van csak. Hozzátette: annyit tud ígérni, megvizsgálják, hogy az adócsökkentés nem térül-e meg más bevételeken keresztül.
Kérdésekre elmondta: egyetért azzal, hogy szükség van nemzeti légitársaságra, de még elvarratlan szálak, tulajdonosi viták vannak.
Arra a felvetésre, hogy jó lenne, ha a vendéglátásban foglalkoztatottakra is kiterjesztenék az egyszerűsített foglalkoztatást, azt mondta: a közterhek csökkentése a legjobb út a feketemunka arányának mérsékléséhez, de erre korlátozottak a lehetőségek.
A kaszinóknak bizonyos árbevétel felett adandó adókedvezményről kifejtette: az érintett kör olyan fejlesztéseket vállalt, amelyekből a jövőben többletbevételek származhatnak.
A jövőben lesz lehetőség arra, hogy a látvány csapatsportok mellett más sportágak is bekerüljenek a támogatott körbe, egyelőre azonban az a fontos, hogy a rendszer stabillá váljon, s ne veszélyeztessen olyan bevételi forrásokat, amelyekre a hiány csökkentése érdekében szükség van - mondta Varga Mihály.
A miniszterjelölt kérdésre elmondta azt is, hogy a stadionépítésekre rendelkezésre állnak a források az idén és jövőre is a költségvetésben. Hozzátette, ezek nemzetgazdasági hasznáról meg vannak győződve, példaként az építőiparra és sportturizmusra gyakorolt hatást említette.
A nemzetgazdasági tárcának fontos célja a kamatszint csökkentése is - mondta.
További kérdésekre elmondta, ha úgy alakulnak a számok, ahogy 2012 végén tervezték, s lesz pluszforrás, azon lesznek, hogy abból jusson a turizmusnak is. Az egészségturizmus kiemelt szerepet kap a turizmusfejlesztési koncepcióban. Hozzátette: hivatalba lépése után értékelni fogja, hogy az eddig befektetett állami források milyen módon és mértékben térültek meg.
MTI