Varró László az európai palagáz-forradalom lehetőségéről az Investor.hu-nak elmondta: van rá esély, de nem szabad abba az illúzióba ringatni magunkat, hogy ez az amerikai lenyomata lesz. A geológiai viszonyok Európában kedvezőtlenebbek.
Hiába tapasztalta ki az USA a palagáz-formációkat, az öreg kontinensnek is végig kell járnia ugyanazt a kutatási folyamatot, amit az amerikaiak az elmúlt években. Annyi már most is látszik, hogy e felfedezések nem olyan kedvezőek, és amíg a tengerentúlon - a tiltó New York kivételével - az olaj- és gázipar viszonylag széles körben elfogadott, addig Európában féltucat ország - például Franciaország - tiltja a hidraulikus repesztést.
Máshol pedig annyira bürokratikus, túlszabályozott az engedélyezési eljárás, hogy az felér egy tiltással. A palaformációk ugyanis tömeges mezőfejlesztést igényelnek, több ezer kutat kell lefúrni, ha nehézkes eljárásban egyenként kell engedélyeztetni, akkor nem lehet hatékony költségmenedzsmentre számítani.
Magyarország?
Varró László azt is elmondta, hogy Magyarországon a palagázzal ellentétben más típusú nem-konvencionális gáz van, márgagáz, angolul: tight gas. Ezzel több cég - köztük a Mol - is kutat, de abból jelenleg még nincs ipari méretű kitermelés.
mfor.hu