5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sok munkavállaló panaszkodik arra, hogy a nyár elmúltával nehéz visszazökkenni a dolgosabb hétköznapokba. Néhány egyszerűbb lépéssel könnyebbé tehetjük saját magunk számára ezt az időszakot, például ha olyan eszközökhöz nyúlunk, mint az önmotiválás. Mfor.hu háttér.

Nem mindenkinek könnyű visszaállni

Véget ért a nyár, így a munkahelyeken búcsút mondhatunk a lazább napoknak. Sok dolgozó alulmotiváltnak érzi magát ebben az időszakban, ami természetes - nyilatkozta Gail Golden, az RHR International szervezetfejlesztő cég karrier-tanácsadója a Forbes.com-nak.

Ugyanakkor ez az idő rendkívül alkalmas arra, hogy a munkavállalók feltöltsék energiakészletüket, új ötleteken gondolkozzanak, és arra koncentráljanak, merre szeretnének tartani akár saját karrierjüket, akár a cég fejlődését tekintve.

Sokan éppen ebben az időszakban döntenek úgy, hogy állást váltanak – mondta az mfor.hu-nak Hegymegi Orsolya, a Grafton tanácsadója. Hozzátette: a nyári szabadságok után visszatérve többen rádöbbennek, mennyire nem érzik jól magukat az adott környezetben, és rászánják magukat a váltásra.

Persze ehhez az is hozzájárul, hogy például a próbaidő alatt elvileg nem lehet kivenni szabadságot, így sokan a pihenés utánra halasztják ezt a döntést. Ugyanakkor sok helyen a vezetők is rugalmasabbá váltak ebben a kérdésben, és ha az interjún jelezzük, hogy például már előre befizettünk egy utat, valószínűleg el fognak engedni egy-két hétre.

Tűzzünk ki célokat, tanuljunk új dolgokat!

Emlékezzünk vissza, hogy azon célok közül, amelyeket kitűztünk magunk elé a legutolsó megbeszélésen a főnökkel, mik valósultak meg. Ha a közelükben sem vagyunk, gondoljuk végig, hogyan érhetnénk el azokat minél hamarabb.

Esetleg arra van szükségünk, hogy új dolgokat tanuljunk? Ha igen, ez az idő ideális arra, hogy belekezdjünk egy céges tanfolyamba, amit például munkaadónk ajánl, vagy megtudakoljuk, milyen kurzusok elvégzését támogatná a cég egy külső, esetlegesen felsőoktatási intézményben.

Ilyenkor érdemes megfogalmazni egyfajta küldetést: mi az, amit el akarunk érni az adott állásban, mit tartunk igazán jelentősnek karrierünk szempontjából. Gondoljuk végig, mi jelentene számunkra sikert – ennek nem árt egybevágnia a cég elképzeléseivel -, és állítsuk fontossági sorba ezeket a célokat. Például ha olyan emberek vagyunk, akiknek szükségük van kihívásokra, próbáljunk találni egy ezt jelentő feladatot, ezáltal növelni tudjuk teljesítményünket.

A legideálisabb, ha olyan munkát vállalunk, ami leköt bennünket, és ami a cég termelékenységét is elősegíti. Ha pedig leginkább egy csapat részeként szeretünk munkálkodni, akkor fogjunk össze hasonló gondolkodású munkatársainkkal, és kezdjünk együtt bele a feladatok elvégzésébe.

Listakészítés: fortélyok

Sokaknak segít, ha listát készítenek feladataikról. Még inkább hasznunkra válhat, ha kettéosztjuk a listát olyan tevékenységekre, amiket szeretünk, illetve amiket inkább elkerülünk, mert nem vagyunk jók benne.

Amikor elővesszük a listát, végezzük el először azokat a dolgokat, amelyeket kevésbé kedvelünk - annak érdekében, hogy elkerüljük a halogatást. Ezt addig tegyük, amíg érezzük, hogy sok energiánk van. Például ha inkább reggel vagyunk kirobbanó formában, csináljuk meg rögtön azután, hogy beértünk az irodába.

Hegymegi Orsolya szerint viszont a nyári szabadságok után nem biztos, hogy jó, ha belevágunk a dolgok közepébe. Ilyenkor érdemes egy kis időt hagyni magunknak, és a könnyebb feladatokkal kezdeni a visszarázódást: például megnézegetni a postaládánkba érkező, esetleg több száz emailt, számba venni a szabadságunk alatt felhalmozódott munkát.

A szakértő a fokozatosság híve: szerinte nem jó gyakorlat, hogy a legtöbb cég hétfőre teszi a hét eleji meetinget. Sokkal gyümölcsözőbb lehet, ha kedden tartjuk azt, amikor már mindenki beleásta magát a munkába, és átlátja heti feladatait.

Csodát tehet az irodán kívüli meeting

Bár a magyarországi főnökökre nem jellemző, hogy elnézőbbek lennének a nyár utáni átmeneti időszakban, jó ötlet lehet, ha a vezető egy irodán kívüli meetinget tervez, ahol kellemesebb körülmények között beszélhetik meg az új célokat. Ilyen környezetben joggal várhatják a munkavállalóktól az arra vonatkozó ötleteket, miként lehetne ezeket megvalósítani.

Azzal sem kell foglalkoznunk, hogyan próbálnak mások motiválni minket. Az önmotiváció kulcsa éppen az, hogy öntudatosak vagyunk, és tudjuk, mire van szükségünk a jobb teljesítményhez – magyarázta a Forbes.com-nak Linda R. Dominguez coach (személyi tréner). Tudnunk kell, mi visz előre, és mi késztet megtorpanásra az általunk járt úton. Bármi is legyen az, ami motivál minket, nem árt egy akciós tervet készíteni, hogy mindent időben be tudjunk fejezni.

Egy másik tipp: ne foglalkozzunk az elbocsátásokról szóló munkahelyi pletykákkal. Ez negatívan hatna ránk, és visszavetné teljesítményünket. Vannak olyan időszakok, amikor sok munkavállaló kerül hullámvölgybe, ilyenkor főnökünk igazán számít az újító ötleteinkre. Próbáljunk olyan emberekké válni, akik mindig elő tudnak állni olyan megoldásokkal, amelyekkel fejleszteni lehet a céget, és amelyek vonzóvá teszik azt az új ügyfelek előtt.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!