A GVH illetékese az MTI-nek megerősítette a hírt, részleteket azonban nem árult el, mondván, folyamatban lévő ügyekről nem nyilatkozhat.
Az MTI információi szerint az OTP Bank ellen indult, s tavaly decemberben a bank kötelezettségvállalásával zárult lakáshitelpiaci vizsgálathoz hasonló eljárásról lehet szó.
A GVH azért indított az OTP ellen eljárást, mert a bank 2005 nyarán egyoldalúan, jelentősen megemelte a lakáskölcsönök végtörlesztési díját. Ezt követően a kezelési költséget is megváltoztatta, az addigi maximum havi 9 ezer forint helyett valamennyi ügyfelével szemben 2 százalékot érvényesített, aminek következtében számos ügyfél törlesztőrészlete jelentős mértékben emelkedett.
Az OTP Bank az eljárás során vállalta, hogy azon ügyfeleinek, akik a megemelt elő- illetve végtörlesztési díj mellett törlesztettek, visszatéríti a különbözetet, azoknak pedig, akiket a módosulás hátrányosan érintett, átmeneti időre lehetővé teszi, hogy az eredeti szerződéses feltételek mellett elő- illetve végtörlesszék hitelüket.
A kezelési költség visszatérítését, valamint a kezelési költség eredeti mértékének visszaállítását, illetve esetleges módosítás esetén az ügyfelek előzetes értesítését az OTP Bank nemcsak saját, hanem az OTP Jelzálogbank ügyfelei számára is vállalta.
A jelzálogbanki ügyfelek tehát az OTP Bank kötelezettségvállalása alapján a kezelési költséget visszakapják, az előtörlesztési díjat azonban nem, így nem kizárt, hogy az ő panaszuk nyomán indult az OTP Jelzálogbank ellen versenyfelügyeleti eljárás.
Az elő- illetve végtörlesztési díj visszatérítéséhez egyebek mellett az szükséges, hogy a szerződés a visszatérítésről szóló értesítés kiküldésének időpontjában (azaz január második felében) az OTP Bank állományában legyen - derül ki a versenyhatóság fogyasztók számára készített tájékoztatójából, amely kérdés-felelet formájában igazít el a OTP kötelezettségvállalásaival kapcsolatos tudnivalókról.
Általában azon szerződések esetében lehet számítani erre, amelyek esetében nem jelzáloglevél-kamattámogatásos hitel felvételéről van szó, s a szerződő fél kizárólag az OTP. Ez a tájékoztató szerint az érintett esetek körülbelül 20 százalékát jelenti. A gyakorlatban, amennyiben jelzáloglevél-kamattámogatásos hitelfelvételre kerül sor, s a szerződő fél az OTP Bank, valamint az OTP Jelzálogbank, az ügyfél az utóbbi bank kliense.