4p

Bár a hatóságok az utóbbi időben rendkívül nagy erőket koncentráltak a feketefoglalkoztatás feltárására és az az elleni harcra, úgy tűnik, csatát vesztettek. Ugyanis Magyarországon egymillió emberről még mindig nem tudni, hogy munkaügyi szempontból mit csinál. A legnagyobb probléma, hogy sokszor a munkavállalók is partnerek a feketemunkában, bár a legtöbbször a rossz helyzetük miatt.

"Na jó, akkor hagyjuk a papírokat..." (Mfor-montázs)

Hazánkban 2005 óta nagyobb erőket koncentrálnak a feketemunka feltárására, de a harc a korábbinál is nehezebbnek látszik: napjainkban ugyanis körülbelül egymillió emberről még mindig nem tudni, mit csinál – közölte Dr. Bérdi András, az OMMF Közép-magyarországi Munkaügyi Főfelügyelőségének igazgatója egy napokban tartott szakmai konferencián.

Az egymillió inaktív közül nagyjából kétszázezer-félmillió lehet a feketén foglalkoztatott – tette hozzá. Ez az oka annak, hogy Magyarország még mindig az utolsók között kullog Európában az 56 százalékos foglalkoztatási rátával: 27-ből a 25. helyen vagyunk, míg a munkanélküliségi mutatót nézve Európában a középmezőnybe tartozunk.

Bár feketemunka mindenhol van és lesz is, Magyarországon az aránnyal van brutális gond – figyelmeztetett a szakember. Az elmaradt adó- és járulékbevételeket pedig azokkal fizettetik meg, akiket rendesen bejelentettek.

A legtöbb feketemunkás még mindig az építőiparban dolgozik, különösen nagy problémát jelent az alvállalkozói láncolatok ellenőrzése. Korábban az is felvetődött, hogy ezen a területen az ágazat sajátosságait figyelembe vevő szabályozásra is szükség lehet.

Visszaélnek az alkalmi munkavállalói könyvvel

Dr. Bárdi András hangsúlyozta: a feketefoglalkoztatást nem elég feltárni, de szankcionálni és legalizálni is kell, mégpedig minél többet, hogy eredményeket is hozzon. A legtöbb gond a munkaszerződés nélküli foglalkoztatással van, ezen belül is az alkalmi munkavállalói könyv nem szabályszerű alkalmazásával. Emellett előfordul a bejelentés hiánya, a színlelt szerződéssel való foglalkoztatás, a külföldi állampolgár munkanélküliségi engedély nélkül való foglalkoztatása, és a nem tényleges foglalkoztatási időtartamra való bejelentés.

Az OMMF képviselője szerint munkájukat rendkívül megnehezíti, hogy sok munkavállaló – főként Kelet-Magyarországon – szinte rabszolgasorsban dolgozik, ki vannak zsákmányolva. Ezért ezek az alkalmazottak szinte mindig partnerek a szabálytalanságban. Egy alkalommal például az utóellenőrzés során azt tapasztalták, hogy a munkavállaló fenyegette meg foglalkoztatóját, nehogy bejelentse a munkavállalói jogviszonyt.

A feketemunka nagyjából 90 százalékban az alkalmi munkavállalói könyvvel való ügyeskedést jelenti ma Magyarországon. Mivel sokkal kedvezőbbek a járulékok, és kevesebb az adminisztráció, ezért a munkáltatók szívesebben élnek ezzel az eszközzel a "rendes" bejelentés helyett. A munkavállalók is érdekeltek ebben, mivel időarányosan megkapják ezután az ellátásokat.

Ugyanakkor a munkaadók keze elvileg meg van kötve, mivel ilyen módon kötött időtartamban lehet csak foglalkoztatni a dolgozókat: legfeljebb heti öt nap, havi 15 nap, illetve évi 90 napon keresztül. Munkajogi szempontból két szigorú feltételnek kell megfelelni: a munka megkezdése előtt ki kell tölteni a könyvet, másrészt a munkavégzés helyén kell tartani a munkavállalónál.

Köze nincs a kifehéredéshez


Dr. Bárdi András szerint az alkalmi munkavállalói könyvet sajnos nem arra használják, amire kitalálták: nem a kifehéredést szolgálja. Ma ugyanis egymillió körül jár a kiadott könyvek száma, ugyanakkor a feketefoglalkoztatást nem sikerült ilyen mértékben visszaszorítani.

Az ilyen módon foglalkoztatott embereknél is szükséges a munkaidő-nyilvántartás, emellett a munka- és a pihenőidőnek is ellenőrizhetőnek kell lennie. Az utóbbival való visszaélések miatt 2005-ben megszüntették a kettős foglalkoztatást is - tehát azt, hogy a munkaviszony mellett lehessen kiváltani a könyvet ugyanazon munkakörre.

A kék alkalmi munkavállalói könyvvel olyan magánszemélyek alkalmazhatók, akik nem gazdasági haszonszerzésre törekednek - például kertészek, bébiszitterek. Őket évi kétszáz napon át is lehet foglalkoztatni ily módon, és a közterhek 75 százaléka is visszaigényelhető a személyi jövedelemadóból. Ezt azért állapították meg ilyen magas értékben, mivel magánszemélyeknél nem lehet munkaügyi ellenőrzést tartani.

A zöld munkavállalói könyvet pedig – amely nagyon ritka – a mezőgazdasági idénymunkát végzők válthatják ki. Ebben az egy esetben lehetséges csak olyan külföldi állampolgárok foglalkoztatása, akik nem rendelkeznek munkavállalási engedéllyel – hangzott el a konferencián.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!