2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A telefonon keresztül érkező ajánlatokkal vigyázzanak a fogyasztók, mert a szolgáltatók visszaélhetnek vele - mondta Takács Péter, a hírközlési fogyasztói jogok képviselője (hfjk) csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

A november közepén kinevezett képviselő bemutatkozásakor a fogyasztói panaszokkal kapcsolatban kifejtette: a szolgáltatók a szóban, hang útján, telefonon kötött szerződést nem mindig úgy kötik, ahogyan azt a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH), illetve a Gazdasági Versenyhivatal elvárja, s ugyanez vonatkozik az ügynökökön keresztül kötött szerződésekre is. A hfjk példaként az Invitelt említette olyan szolgáltatóként, amelyikkel kapcsolatban sok az ilyen panasz.

Takács Péter elmondta: a szóban vagy az ügynökök által kötött - főként közvetítő választással kapcsolatos - szerződések megkötésekor sokszor nem egyértelmű, hogy konkrétan ki, honnan keresi meg a fogyasztót. Gyakran előfordul az is, miszerint a szolgáltatók úgy kötik meg vagy módosítják a szerződést, hogy az ügyfél egyértelműen kinyilvánította volna, hogy igen, szerződni, illetve változtatni akar. Több felhasználó csak azt tapasztalta, hogy végighallgatott egy tájékoztatót, majd módosították a szerződését.

Takács Péter aláhúzta: a hang útján kötött szerződéstől 15 napon belül elállhat az ügyfél, ám ez idő alatt sokszor nem kapja meg a fogyasztó az ezt tartalmazó levelet. A hfjk felhívta a figyelmet arra, ha a fogyasztó nem tudja teljes biztonsággal, mit választ, inkább mondja azt, hogy köszönöm, nem kérem a módosítást vagy a szerződést. Takács Péter elmondta: a panaszok kétharmada a hangszerződésekkel volt kapcsolatban.

A roaminggal is érdemes vigyázni

A hfjk a roaminggal kapcsolatos panaszokról elmondta: a határszéleken, még magyar területen sokszor külföldi szolgáltatóra kapcsol a mobiltelefon. A nemzetközi szerződések szerint a szolgáltatók 15-15 kilométert "lóghatnak" át a másik területére, ezért nagyon fontos, hogy a felhasználók figyeljék azt a jelenséget.

A hfjk felhívta figyelmet arra is, hogy az adatroaming árai nagyon magasak, ezért az ügyfeleknek érdemes azt is nyomon követni, hogy külföldön mennyit interneteznek. Az uniós számítások szerint Európában 5,24 euró az átlagos ára egy megabyte adat roamingjának, míg belföldön, saját hálózaton ennek a töredéke.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!