A környezettudatos koncepció napjainkban még inkább csak a saját használatú irodaházak esetén valósul meg. De várhatóan változni fog a trend, a felfokozott fejlesztői verseny hatására ugyanis, a megfelelő bérbeadási ütem fenntartásához, egyre inkább szükség lesz az innovatív megoldásokra, áll az Eston International elemzésében.
S hogy idáig miért éltek kevesen a lehetőséggel? Az ESTON szerint a háttérben a legtöbbször az a prózai ok áll, hogy a fejlesztőket eddig senki sem szorította rá a környezettudatos újításokra. Míg a jelentősebb hazai és nemzetközi vállalatok rendre pr cikkekben ismertetik saját irodaszékházuk környezettudatos kialakításának előnyeit, a bérleti piacon csak a fejlesztők szűk köre alkalmaz hasonló technológiákat.
Később térül meg, de megéri
Nyilvánvaló, hogy a fejlesztői oldal a kezdeti – komolyabb – beruházás miatt valamivel későbbi megtérüléssel számolhat. De az üzemeltetésnél jelentkező megtakarítások az irodaház gyorsabb feltöltését, majd az épület kedvezőbb értékesítését segítik elő. Nem utolsó sorban, egyes nemzetközi bérlők felelős vállalatként előnyben részesítik a kimutathatóan környezettudatos szemlélet szerint épült irodaházakat, mi több, sokan ezt már az ajánlatkérésben is kikötik.
A fejlettebb irodapiacokon a zöld irodaházak besorolására a minőségbiztosítási rendszereket auditáló cégekhez hasonló szervezetek is alakultak (pl. BREEAM, LEED, Green Star); a kiadott tanúsítványokat az adott irodaházak aktívan használják marketing tevékenységük során.
Kedvező hír, hogy jövőre Magyarországon az előrejelzések szerint harminc irodaház átadására lehet számítani, ami közel 20 százalékkal növeli a jelenlegi irodapiaci állományt. Az épülő ingatlanok közel egyharmadában pedig már fellelhetők a környezettudatos szemlélet elemei. A beruházók nem titkolják, ennek révén versenyelőnyre számítanak, hiszen az élesedő verseny és a bérlői igények növekedése előbb-utóbb biztos, hogy a zöld tényezők felértékelődéséhez vezet, mint ahogyan ez a fejlettebb piacokon már megtörtént.
Amíg azonban a zöld irodák kínálata a jelenlegihez képest számottevően nem bővül, addig marad az irodai térkialakítás (space planning) optimalizálása, és lehetőség szerint a napi ügymenet során az irodaszerek hatékonyabb felhasználása, például a papíralapú dokumentumkezelés visszaszorítása által.
Kis lépésekben a környezettudatosságért
A zöld irodákat hivatott népszerűsíteni az úgynevezett Zöld Iroda Verseny, amelyre évről évre egyre több vállalkozás - köztük sok kkv - nevez be. A verseny célja, hogy minél több vállalkozás megbizonyosodjon a környezetbarát iroda gazdasági teljesítményre gyakorolt pozitív hatásairól.
Ahhoz, hogy valamely munkahely elnyerje a Zöld Iroda Tanúsítványt, jó néhány kritériumnak meg kell felelni, így például az irodát üzemeltető szervezetnek méretétől függően rendelkeznie kell egy, vagy több koordinátorral, akik felelősek a környezet- és emberbarát működés megvalósulásáért, annak fenntartásáért és folyamatos fejlődéséért. A felelősök feladata, hogy megfogalmazzák az iroda üzemeltetési politikáját, majd gondoskodjanak arról, hogy azt minden dolgozó megismerje, és ennek szellemében végezze a munkáját.
A Zöld iroda működését félévente felül kell vizsgálni, célokat kell kitűzni (határidőkkel, felelősökkel) a fejlődés érdekében, és meg kell vizsgálni az előző féléves célok teljesülését.
Mint ahogy azt Vályi Zsuzsa, a program vezetője elmondta, az energiatakarékos és intelligens irodatechnikai berendezések megválasztásával, a papír-, energia- és vízfelhasználás optimalizálásával, az irodaszerek, takarítószerek beszerzésénél környezetvédelmi szempontok figyelembevételével és az irodabútorok gondos kiválasztásával nemcsak az alkalmazottak munkavégzési hatékonysága növelhető, de jelentős pénzügyi megtakarításokat is elérhetnek a szervezetek.
A kevésbé tehetős vállalkozások apró lépésekkel, például a naponta keletkező hulladék szelektív gyűjtésével, vagy a papírfogyasztás mérséklésével is hozzájárulhatnak a környezet védelméhez.