2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mivel kiemelten magas áron veszik át a zöldenergiát hazánkban egyre több szélerőműpark épül és erőművi blokkokat állítanak át biomassza-tüzelésre. A szakma szerint a zöldenergia aránytalan támogatása visszaüthet, a környezetvédők ezzel szemben a fosszilis energiaforrásokat preferáló piacidegen szabályozást okolják a magas áramtarifákért, írja a Világgazdaság.

Nem a megújuló energiaforrásokra kell hangsúlyt fektetni ha a villany árának leszorítása a cél, mondta Bakács István, az E.On Hungária Rt. igazgatósági tagja. Vélekedése szerint hosszú távon a megoldás a korszerűtlen erőműpark fejlesztésében rejlik. Szerinte az alternatív energiaforrások térnyerésével már jövőre teljesül Magyarország EU felé tett vállalása, amelyet "feleslegesen" nem kell túlteljesíteni. A szélerőműparkok építése különösen költséges, hisz egyenetlen termelésük miatt terjedésükkel párhuzamosan a villamosenergia-rendszer is korszerűsítésre szorul. Az atom-, illetve vízerőművekre alapozott országokban olcsóbb az áram.

Osztja Bakács véleményét az MVM Rt. vezérigazgatója is. A megújuló energiaforrásokat támogatni kell, ám vállalásokat csak az ország teherviselő képességének arányában és a szakmai racionalitások alapján szabad tenni. Ha a jelenleg beadott szélerőmű-létesítési engedélykérelmekből jövőre 300 megawattnyi üzembe áll, akkor a hazai szélviszonyok miatt ennek a 80 százalékát hagyományos, azaz szén- vagy szénhidrogén-tüzelésű erőműben tartalék formájában rendelkezésre kell állítani. Ha Ausztriához hasonlóan lennének jól szabályozható vízerőműveink, akkor ez nem lenne probléma.

A Megújuló Energia Ipari Társaság (MEIT) szerint a drága áramért nem a megújuló energiaforrások, hanem a rossz szabályozás és a szennyező szenes erőműveknek adott, tízmilliárdokban mérhető támogatások felelősek. Az árakra a környezetbarát villamosenergia-termelés minimális hatást gyakorol. Tavaly hatmilliárd volt, az idén nagyjából 14 milliárd forint lesz a megújulók kötelező támogatása. Ennek a rendszerhasználati díjba beépített költsége mindössze 28 fillér/kWh, melynek 95 százalékát három biomassza-erőmű kapja, a kicsi megújulós erőművek támogatása 1,4 fillér/kWh-nyi "terhet" jelent a fogyasztóknak, olvasható a Világgazdaságban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!