A Mikulás ünnepe az egyik legszívmelengetőbb nap az évben, amit a gyerkőcök epekedve várnak. Ha idén Ön is valami egyedivel szeretné meglepni gyermekét vagy esetleg kollégáit, látogasson el a Mikulás Ünnep weboldalára, ahol számos, személyre szabható mikuláscsomagot találhat.
A Mikulás ünnepének eredete
Mielőtt a kereszténység elterjedt volna Európában, az északi népek – különösen a vikingek – a téli napforduló idején úgy ünnepelték az év leghosszabb éjszakáját, hogy megajándékozták egymást.
A legenda szerint Odin, az északi mitológia egyik legfőbb istene, arannyal és ajándékokkal teli szekéren száguldott végig az égbolton, és megjutalmazta azokat, akik hűségesek voltak hozzá, és jól viselkedtek az évben. Ehhez az ősi hiedelemhez köthető a későbbi Mikulás-kép.
Ismerje meg Szent Miklóst!
A kereszténység elterjedésével az egyház sok pogány szokást és ünnepet átvett, hiszen ezzel próbálták megkönnyíteni az új vallásra való áttérést. Így alakult ki az a hagyomány, hogy az ajándékozás, jótékonykodás napját Szent Miklós ünnepéhez kapcsolták.
Szent Miklós püspök a 3-4. században élt Myrában – amely a mai Törökország területén van. A legendák szerint nagylelkű volt és önzetlen.
Egy ismert történet szerint egy rászoruló, szegény ember három lányát szerette volna férjhez adni, de nem volt elég pénze a hozományra. Ezen segítve Szent Miklós minden éjszaka egy-egy erszény aranyat dobott be az ablakukon, azonban az egyik este csukva volt. Így jött az ötlet, hogy az aranyat a kéményen keresztül dobja be a családnak, amely egy harisnyába hullott – a legendák szerint innen ered mind a kémény, mind a Mikulás-csizmák hagyománya.
A Mikulás formája mára teljesen kialakult
A 19. századra a Mikulás alakja szájról-szájra terjedt, és egyre népszerűbbé vált. Az amerikai kultúrában az évtizedek során teljesen kialakult a Mikulás kinézete: piros ruhát visel, hófehér, hosszú szakálla van, és elképesztően barátságos és adakozó.
A 20. század elejére már annyira ismert lett – mivel a média felkapta ezt a “hőst„, reklámokban, filmekben jelent meg a karakter –, hogy azóta már nincs december Mikulás nélkül. Nem véletlen tehát, hogy a gyerekek egyik kedvenc “személye”, aki minden évben, december hatodikán ajándékokkal szerez örömet.
Emellett a szülők is örülhetnek a legendának, hiszen egész évben tudnak azzal példálozni, hogy ha nem viselkednek jól, szólnak a Mikulásnak, és csak virgács lesz a csizmában.
Egy kis segítség…
Biztosan sokan voltak már úgy, hogy már nem tudtak mit rakni a gyermekeik csizmájába. Van egy jó hírünk: a Mikulás Ünnep weboldalán számos egyedi, fejlesztő mikuláscsomagot választhat gyermekének. Érdemes tehát ellátogatni az oldalukra, hogy Ön is valami rendhagyót adhasson gyermekének. Vigyük tovább Szent Miklós hagyományát!