A 4iG Nyrt. és a Telecom Egypt február elsején Budapesten előzetes megállapodásban rögzítette az Egyiptom és Albánia között létesítendő interkontinentális tenger alatti adatkábel-rendszer beruházás feltételeit, derül ki a cég közleményéből.
A felek megállapodtak arról is, hogy közös projekttársaságot alapítanak a beruházás megvalósítása érdekében.
A tervezett tengeralatti kábelrendszer új adatkaput nyit Európa felé, útvonala pedig alternatívát jelent a már meglévő mediterrán adatösszeköttetések mellett. A kábelrendszer albániai végpontjával a legrövidebb útvonalat biztosíthatja Frankfurt és más fontos kelet- és közép-európai, valamint balkáni nemzetközi forgalmi célpontok felé, mint például Belgrád, Szófia, Bécs és Budapest.
Ma szándéknyilatkozatot írt alá a beruházásról Fekete Péter, a 4iG Csoport vezérigazgatója és Enkelejda Muçaj, Albánia infrastrukturális és energiaügyi miniszter-helyettese, Edi Rama albán miniszterelnök és Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnökének jelenlétében.
„A beruházás támogatásával a 4iG Csoport és az albán kormány jelentős lépést tesz Albánia digitális transzformációjának és technológiai fejlődésének előmozdítása érdekében, amely a nyugat-balkáni országot a digitális összeköttetés régiós központjává emeli" – hangsúlyozta Jászai Gellért.
Hozzátette: „távközlési befektetéseink és a tervezett tenger alatti adatkábel-beruházás jól mutatják a 4iG Csoport stratégiai céljait és hosszútávú elkötelezettségét Albánia iránt.”
Edi Rama, Albánia miniszterelnöke köszönetet mondott a magyar vállalatnak a nyugat-balkáni ország első interkontinentális hálózatának megvalósításáért. „A projekt Albánia fejlődését szolgálja, amely így a régióban vezető országgá válhat a digitalizáció és a digitális innováció területén. A tervezett beruházás, amely a helyi vállalatok és vállalkozások számára is kiemelten fontos, új lehetőséget teremt a nemzetközi piacra lépés szempontjából” – tette hozzá.
A 4iG Albánia egyik legnagyobb külföldi befektetője, a csoport leányvállalata, a One Albania pedig a telekommunikációs szektor meghatározó szereplője az országban. Az új balkáni adatkapu tovább erősíti az üzleti és technológiai kapcsolatokat, a nemzetközi optikai tranzitútvonalak bővítésével pedig további együttműködési lehetőségek nyílnak a régióban, áll a közleményben.