A cikk eredetileg a G7-en jelent meg.
2015-ben a magyar vállalati GDP 52,46 százalékát állították elő külföldi tulajdonú cégek, alapvetően multik, írja a G7. A lap az Eurostat a témában elérhető, 2008 és 2015 közötti adataira hivatkjozva azt írja, a külföldi tulajdonú vállalatoknak csak Írországban van nagyobb súlya, mint nálunk. A GDP-re vonatkozó uniós átlag az utolsó elérhető évben, 2010-ben például 22,72 százalék volt.
A G7 szerint alapvetően jó, ha külföldiek fektetnek be nálunk, csakhogy míg a külföldi tulajdonú cégek növekednek, addig a hazai cégek ha lassan is, de folyamatosan leszakadnak tőlük. Ennél is jobban lemarad a hozzáadott érték termelésében a kormányzati és a háztartási szektor.
A 2010 és 2015 közötti időszakban a magyar gazdaság 26 százalékkal nőtt, a magyar tulajdonú gazdaság azonban csak 18 százalékkal, ellenben a külföldi cégek közel kétszer ennyire gyorsan, 34 százalékkal.
Ennek az okai a következők lehetnek:
- a külföldi cégek alapvetően nagyobbak, ezért is hatékonyabbak
- jellemzően magasabb szintű technológiát hoznak
- 2010 és 2018 között 346 milliárd forint állami támogatást adott a kormány a multiknak
- plusz több száz milliárd forintnyi adókedvezményt és a cégek elvárásai szerint épülő fejlesztést
A lap szerint a 30 legnagyobb multinacionális nagyvállalat évi 48 milliárd forint adót takaríthat meg a transzferárazási trükkök segítségével. A csak Magyarországon működő cégeknek erre nincs lehetőségük.
Továbbbi részletek, grafikonok a G7-en.