Mint kiderült, egy avar kori temetőt fedeztek fel, ami több mint 150 sírt rejtett és számos tárgyat is találtak, amiket az elhunytakkal együtt temettek el. Habár a feltárás a gyár építésével együtt zajlik, a befektetők számára nyugtalanságot okoz, hogy emiatt csúszhat a BYD komplexumának átadása, amit őszre terveznek – írja a promotions.hu.
Botka László, a város polgármestere közölte, hogy az ügyben folyamatos az egyeztetés a kivitelezőkkel és a BYD-val is, ám várhatóan nem lesz hatással az építkezés ütemtervére a feltárás.
Sztankovánszki Tibor, a Móra Ferenc Múzeum régésze korábban elmondta, hogy meglepetésként érte őket a felfedezés, ugyanis az előzetes kutatások során, a próbaszondákkal végzett keresések alatt még nem volt nyoma a temetőnek.
Fotó: MTI
Vélhetően a temető mellett településnyomokat is találnak majd a régészek, akik a gyár melletti területeken terjeszthetik ki a keresést, így folytatása lehet a felfedezésnek, amiről mostanra a világsajtó is beszámolt, a The Archeologist is írt a feltárásról.
Sóskuti Kornélt, a Nemzeti Múzeum régészét idézték, aki szerint a munkálatokat a nemzeti örökségvédelmi előírások maradéktalan betartásával, és a BYD együttműködésével szorosan végezték.
Beszámolt az előzetes régészeti feltárásokról, ám az csak később derült ki, hogy a lelőhely mennyire ígéretes, a déli Öthalom és az északi Fehér-tó között húzódó terület ugyanis már az őskorban is lakott volt.
A gyár területén talált tárgyak közül kiemelkedik egy kis bizánci harangocska, valamint egy arany fülbevaló. Mint a lap megírta, a leletek nem csupán a régió történelmi jelentőségéről árulkodnak, hanem az avar kori temetkezési szokásokat is tükrözik.