5p

Fidesz-közeli, állami, és multinacionális vállalatok is vannak az adakozók között.

Az Átlátszó fél éves huzavona után kiszedte a Magyar Labdarúgó-szövetségből, hogy mely cégek támogatják TAO-jukkal a Felcsút, a Fradi, a Kisvárda, a Mezőkövesd, és a Videoton - most már Mol-Vidi - focicsapatát.

Nem volt könnyű dolguk a közpénzek útjának feltárásában, mert amikor idén januárban az MLSZ-hez fordultak közérdekű adatigényléssel, amelyben a sportegyesületek és a gazdasági társaságok közötti, 2011 és 2017 között született TAO-igazolásokat (cégnév, összeg, időpont, támogatást kapó sportegyesület neve) kérték kiadni, a sportszövetség azt válaszolta, hogy a 30 ezer támogatási igazolás feldolgozása 90 napot vesz igénybe, és erre 2,5 millió forint anyag- és munkaerőköltséget számítanak fel. A lap ezért leszűkítette az igénylet információk körét, csak a NER-csapatokra koncentráltak: Mészáros Lőrinc Felcsútjára, Kubatov Gábor Fradijára, Seszták Miklós Kisvárdájára, Tállai András Mezőkövesdjére és Garancsi István Videotonjára. Időben pedig ezúttal csak a 2015-2016-2017-es évre koncentráltak. Az MLSZ erre már nem reagált, mire az Átlátszó május 8-án beperelte őket. Erre a múlt héten már válaszoltak a lapnak, hogy nem értik, mire föl a lépés, hiszen májusban elküldték az információkat, azok azonban nem érkeztek meg a szerkesztőséghez. Egy újabb kérés után azonban már igen, úgyhogy a sok vargabetű után végre kiderülhetett, mely cégek taózzák tele a NER-es focicsapatokat.

Garancsi István - Videoton - MOL

A 25 százalékos állami tulajdonban lévő MOL Nyrt. tulajdonában lévő MOL Petrolkémia Zrt. 2015/16-ban 216 millió forintot, 2016/17-ben pedig 215 millió forintot irányított a Videotonhoz. Így már kevéssé meglepő, hogy a csapat nemrég Mol-Vidire változtatta a nevét.

Mészáros Lőrinc - Felcsút - Mészáros-cégek és az üzlettársak cégei
 

  • A 2015/16-os évben Mészáros Lőrinc Mészáros és Mészáros Kft.-je, valamint a Hódút Kft. küldött 1 milliárd forint TAO-támogatást Felcsútra. A Hódút Kft. tulajdonosa a tiszakécskei Varga Károly, aki több vállalkozásban is üzlettársa Mészárosnak. Ugyanebben az évben kapott a Felcsút TAO-t Varga további két cégétől is: a Magyar Vakond Kft.-től 30 milliót, a Vakond Út és Építőipari Kft.-től 193 milliót. A klub adakozója volt ugyanekkor Orbán Viktor édesapjának egyik érdekeltsége (Dolomit Kft. 100 millió Ft), Mészáros vasútépítő cége (R-Kord Kft. 40 millió Ft), a szintén sok állami megbízást kapó Provital Zrt. (10 millió Ft) és Soltút Kft. (150 millió Ft) is.
  • 2016/2017-ben 1,16 milliárd forint TAO-támogatás jött az MKB Banktól (Mészáros Lőrinc a többségi tulajdonos), 720 millió a Magyar Takarékszövetkezettől, 560 millió pedig az az R-Kord-tól (Mészáros vasútépítő cége). De ott van a listán a Mészáros kezében lévő Hunguest Hotels (60 millió Ft) Mészáros gyerekeinek építőcége, a Fejér-B.Á.L. Zrt. (30 millió Ft), a közbeszerzéseken szintén sikeres WHB (150 millió Ft) és Épkar Zrt. (35 millió Ft), valamint Orbán Győző Dolomit Kft.-je (63 millió Ft) is.
  • 2017/18-ban Mészáros Lőrinc két cégétől (Mészáros és Mészáros Kft., R-Kord Kft.) 891 millió, a részben állami tulajdonú MOL egyik lányvállalatától, a MOL Petrolkémia Zrt.-től 1,5 milliárd, az MKB Banktól pedig 1,4 milliárd forint közpénz ment Felcsútra TAO formájában.


 

 

 

Kubatov Gábor - Fradi - a legfőbb mecénás a Magyar Telekom
 

  • A Ferencvárosnak 2015/16-ban a svájci tulajdonú GE Infrastructure Kft. 250 millió forintot, a szintén svájci SPAR pedig 35 milliót utalt.
  • A következő szezonba a Magyar Telekom 200 millió forinttal szállt be, a GE Hungary 48 millióval, a kormányzati óriásplakátokat kitevő Odex 30 millióval, Garancsi Market Zrt.-je pedig 6,6 millióval szállt be.
  • 2017/18-ban a francia tulajdonú Legrand Zrt. 200 millió forint, a Telekom egyik leányvállalata, az E2 Hungary Zrt. pedig 15 millió forint TAO-támogatást utalt.


Seszták Miklós - Kisvárda - MOL és Duna Aszfalt

 

 

  • A volt fejlesztési miniszter csapata 2015/16-ban 557 millió forintot kapott a Duna Aszfalttól, mely cég Mészáros Lőrinc üzlettársa, Szíjj László tulajdona. Emellett küldött 50 milliót az azóta kegyvesztetté vált, Szíjjártó-közeli Kuna Tibor két reklámcége (Young and Partners Kft., Trinity International Communications Kft.), a svájci tulajdonú GE Infrastructure Kft. pedig 170 millió forintot adott. De ott van a listán 90 millióval a kormányzati takarítási tendereket sorozatban nyerő B+N Referencia Zrt. is.
  • 2016/17-ben a MOL egyik cégétől, a FGSZ Földgázszállító Zrt-től érkezett 318 millió forint a csapathoz, a GE Hungary 200 millió forintot, a Telekom 50 milliót, a Hódút Kft. pedig 56 millió forint közpénzt küldött TAO-támogatás formájában Kisvárdára.
  • 2017/18-ban a MOL Petrolkémia Zrt. volt a legnagyobb TAO-adományozó 142 millió forinttal. Emellett jött 30 millió forint az MKB Bankon keresztül is.


Tállai András - Mezőkövesd - MOL és OTP

 

 

 

 

  • 2015/2016-ban a Dunai György tulajdonában lévő Betonút Zrt., és a Duna Aszfalt támogtta az akkori NAV-elnök csapatát 100 és 265 millió forinttal.
  • 2016/17-ben a MOL Petrolkémia Zrt. 536 millió forinttal, az OTP Jelzálogbank Zrt. 138 millióval szállt be.
  • 2017/18-ban ismét a MOL Petrolkémia Zrt. adta a legtöbbet, 600 millió forintot, az OTP tulajdonában lévő Merkantil Bank pedig 170 millió forint közpénzt taózott Tállai csapatához.


Az Átlátszó oldalán mindezek az adatok klassz infografikákon is láthatók, érdemes átkattintani, és megnézni őket.

 

 

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!