2p

Ez lenne hazánk legnagyobb vízigényű üzeme.

Az LG Toray Hungary Battery Separator Kft. bővítené nyergesújfalui akkumulátoripari gyárát. Június 27-én került fel a Komárom megyei kormányhivatal honlapjára, hogy az üzem vízellátásáról és szennyvízkezeléséről előzetes vizsgálati eljárást kezdeményeztek. Ez lenne Magyarország legnagyobb vízigényű üzeme, amely jelentős mennyiségű tisztított szennyvizet is kibocsátana a Dunába – adta hírül Tordai Bence, a Párbeszéd–Zöldek frakcióvezetője, amit a 24.hu ismertet.

A nyergesújfalui gyár bővíteni szeretne
A nyergesújfalui gyár bővíteni szeretne
Fotó: Linkedin/Akos Ferenczi

A dél-koreai-japán vegyesvállalat bővítené az elektromos autók akkumulátorához használt szeparátorfólia-gyártó kapacitását nyergesújfalui üzemében, amelynek építését 2021-ben kezdte meg. A körülbelül 200 főt alkalmazó gyárat 2022-ben adták át, a beruházásához az állam 4,7 milliárd forint támogatást nyújtott. A korábbi hírek szerint összesen 270 milliárd forintból épülő gyár 2028-ra már teljes gőzzel termelhet, és 800 millió négyzetméter akkumulátorszeparátort gyárthat. Az üzem az LG Energy Solutions lengyelországi leányvállalatát, valamint egyéb európai szerződéses partnereit látja majd el az akkumulátorok gyártásához szükséges nyersanyaggal.

A Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal júniusban előzetes vizsgálati eljárást indított, amelynek célja annak eldöntése, hogy van-e szükség egységes környezethasználati engedélyre az üzembővítés jelentős környezeti hatása miatt – írta a Facebook-oldalán Tordai Bence.

Óriási vízigény

A gyárterület kapacitásbővítéséhez 13 500 köbméter/nap ipari vízigény és 6000 köbméter/nap mennyiségű tisztított szennyvízelvezetés folyamatos biztosítására szolgáló létesítményeket terveznének. A megvalósítandó vízilétesítmények a Duna medrében tervezett beavatkozásai a Natura 2000-es védettségű, kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területet érintenek.

Tordai szerint a vízmennyiség nagyságrendjét egyetlen adat is pontosan érzékelteti: a gödi Samsung SDI akkugyár – amely Magyarország második legnagyobb ipari üzeme – a környezetvédelmi felülvizsgálati eljárásban közölt adatok szerint napi 7500 köbméter vizet igényel, vagyis alig több mint a felét, mint amennyiről a nyergesújfalui eljárás szól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!