2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megadta a környezethasználati engedélyt a Heves Vármegyei Kormányhivatal, így 2029. március 12-ig üzemelhet a Mátrai Erőmű, derül ki a kormányhivatal oldalára feltöltött határozatból.

Falja a lignitet

A Telex által ismertetett döntést kimondó határozat leírása szerint az erőmű 2 db 100 megawattos, 1 db 220 megawattos és 2 db 232 megawattos széntüzelésű beépített villamos teljesítményű energiatermelő blokkal, valamint 2 db 33 megawattos földgáztüzelésű blokkal rendelkezik. Az I. számú, 100 megawattos blokkot 2020. december végén végleg leállították. Az erőmű napi szén felhasználása 20-25 ezer tonna. A visontai bányából kitermelt, szállítószalagon érkező és a törőműben 40 milliméterre aprított szén, illetve a Bükkábrányból vasúton érkező tört szén az erőmű szénterére kerül, amely 200 ezer tonna tüzelőanyag tárolására alkalmas. A gázturbinák tüzelőanyaga az országos hálózatból származó földgáz, amely a gázszolgáltató elosztóvezetékén érkezik az erőmű telekhatáráig.

A klímakatasztófával ki törődik?
A klímakatasztófával ki törődik?
Fotó: Depositphotos

A környezetvédők tudni szeretnék, hogy milyen alapon

A Greenpeace szerint a Mátrai Erőmű, klímagyilkos, mert az ország szén-dioxid kibocsátásának 7-8 százalékával járul hozzá a klímakatasztrófához. „A kormány korábbi nyilatkozatainak megfelelően legkésőbb 2025 végén be kell zárni, és a tervezett gázerőműveket sem szabad megépíteni” – írták a honlapjukon.

A zöldszervezet ezért keresetet nyújtott be a bíróságra a kormány ellen, mert nyilvánosságra szeretné hozni, hogy a magyar kormány milyen alapon döntött az erőmű további működtetéséről.

A Greenpeace Magyarország a Facebook-oldalán arról posztolt, hogy pár órával a határozat megjelenése előtt akcióztak az erőmű előtt, mert a szervezet szerint „nettó klímabűncselekmény” az erőmű működése.

„Mintha nem a kormány mondta volna, hogy le kell állnia az erőműnek 2025-ben, mert drága és szennyező az üzemeltetése. Mintha nem bocsátana ki még mindig 3,5 millió tonna szén-dioxidot évente az erőmű a másfél fokos párizsi cél elérésének küszöbén, vagy mondjuk ki: a klímakatasztrófa kapujában. Mintha nem eregetne az erőmű mérgező higanyt folyamatosan határértéken felül” – érvelt a Greenpeace.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!