Az index emelkedéséhez hozzájárult az aktuális helyzettel kapcsolatos negatív tapasztalatok mérséklődése (a novemberi mínusz 14 pontról mínusz 11 pontra, valamint a jövőre vonatkozó várakozások indexének minimális emelkedése nulla pontról 1 pontra. A jelentésből kiderült: a cégeknek az aktuális bevételükre vonatkozó megítélése kedvező, azonban a jövőre vonatkozó várakozások továbbra is pesszimisták.
Az átlagos kapacitás-kihasználtság 1 százalékponttal, az egy évvel korábbi szint 92 százalékára nőtt, míg a bevételi szint hasonló mértékben esett és előző évi értékének 103 százalékán állt. A beruházási tervek mutatója továbbra is pozitív, de az index az előző havi 24-ről 18 pontra csökkent az év utolsó hónapjára. A létszámnövelési tervek alindexe a novemberi mínusz 3 pontról 2 pontra nőtt, így szeptember óta ismét pozitív értéket mutatott - írták.
A közepes és nagyvállalatoknál, valamint az ipar és építőiparban működő vállalatok helyezte továbbra is kedvezőbb, többségében az üzleti hangulat javulásáról számoltak be. Ellentétes folyamatok jellemezték azonban a mikro cégeket, illetve a szolgáltatás és kereskedelemben tevékenykedő válaszadókat - áll a jelentésben.
Az MNB 2020 decemberétől havonta végez vállalati konjunktúrafelmérést - általában 1000 és 2000 cég bevonásával-, amelynek segítségével az aggregált statisztikai adatoknál részletesebb és közvetlenebb visszajelzés kapható a gazdasági szereplők helyzetéről és kilátásairól.
Az MNB vállalati konjunktúra indexét a jelenlegi helyzet és a várakozások megítélésének együttes figyelembevételével számítják, amely egy mutatóba sűrítve vizsgálja a hazai vállalati konjunktúra alakulását. A skála értékei mínusz 100 és plusz 100 pont között mozognak, a pozitív értékek a konjunktúra javulását, a negatívok a romlását jelzik.
(MTI)