3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Fővárosi Törvényszék Cégbírósága a 2018 januárjától végelszámolás alatt állt CIB Faktor Zrt.-t törölte a cégjegyzékből – derül ki a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. tájékoztatásából. Ennek oka, hogy a CIB még évekkel ezelőtt úgy döntött, a saját berkein belül végzi e tevékenységet.

Három magánszemély – Varga Zoltán (aki nem azonos a Centrál Média-csoport fejével), Kránitz István és Kállay Csongor) –, valamint a nem sokkal később a trió tulajdonába került Agro-VI Pénzügyi Tanácsadó és Szolgáltató Kft. 1998 novemberében alapította meg az Áginvest-Faktor Pénzügyi Szolgáltató Rt.-t. Mint az elnevezésük elárulja, faktoring tevékenységre szakosodtak. Ez olyan követelések adásvételét jelenti, amelyek származhatnak alapvetően áruforgalomból, szolgáltatásból, vagy bankhitelből. A hitelező a követelést eladja a faktorálónak, innentől kezdve elveszíti az adóssal szemben fennálló hitelezői jogait, amelyek a faktorálóra szállnak át.

Hogy mennyire jól ment e biznisz, azt jelzi, hogy az Áginvest a 2000-es évek elején az öt legnagyobb hazai faktoringcég egyikének számított, 2003-ban több mint 30 milliárd forintos forgalmat bonyolított le. Az üzletágban rejlő lehetőségeket felismerve akkortájt kezdték el a bankok felvásárolni a faktoringgal foglalkozó cégeket. Ennek következtében 2004-re már a banki hátterű cégekhez kötődött a hazai, mintegy 338 milliárd forintos faktorált forgalom 60 százaléka.

Köztük a CIB Faktor Szolgáltató Rt.-hez, amelynek anyabankja 2004 tavaszán szerezte meg az Áginvest-Faktort. Mint az adásvételt követően ügyfélmegtartási, -szerzési céllal érveltek, „a CIB Faktor mögött egy olyan tőkeerős banki háttér van, mely biztosítja a vállalkozások számára a folyamatos forráshoz jutást”.

Négy évvel ezelőtt aztán a CIB Csoport úgy határozott, hogy a faktoring tevékenységet a CIB Faktor Zrt. helyett a CIB Bank keretein belül viszi tovább, és ezzel a CIB Faktor Zrt.-t megszünteti. „A változás célja az volt, hogy a bankcsoporton belüli együttműködés lehetőségeit maximálisan kihasználjuk, és ügyfeleink felé a korábbiakban megszokottnál is átfogóbb szolgáltatásokat kínáljunk, ugyanakkor ez minden ügyfelünk számára könnyen elérhető legyen” – idézte fel most lapunk érdeklődésére a CIB.

Az elgondolás sikerét bizonyítja, hogy a faktoring tevékenység volumenei a CIB Bankon belül az elmúlt három évben is folyamatosan növekedtek, sőt a piacon meghatározó szerepét megtartva a CIB faktorpiaci részaránya is növekedni tudott. A vevőkövetelések finanszírozásának folyamatosan növekvő hazai piacán a CIB a faktorált állomány 10 százalékot meghaladó piaci részesedésével a harmadik legnagyobb szereplő volt 2019-ben, méghozzá a Magyar Faktoring Szövetség adatai szerint. Ezek szerint tavaly 2847 milliárd forint volt a faktorált forgalom, míg a faktorált állomány bruttó 319,8 milliárd forintot tett ki, nettó 268 milliárdos érték mellett. Ezen belül – mint azt lapunk megírta –, a CIB 2019-ben közel 190 milliárd forintos rekordforgalmat ért el, bruttó állománya megközelítette a 35 milliárd, míg a nettó a 30 milliárd forintot.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!