A Fővárosi Törvényszék Cégbírósága szeptember 30-ával törli a Millenáris Széllkapu Beruházó, Fejlesztő és Üzemeltető Nonprofit Kft.-t - olvasható a pénteken megjelent cégközlönyben. A kft tulajdonosa a magyar állam, amely azért kérte ezen érdekeltsége kivezetését a hivatalos cégjegyzékből, mert azt beolvasztja a szintén a kizárólagos birtokába tartozó Millenáris Tudományos Kulturális Nonprofit Kft.-be.
A Millenáris Széllkapu Kft.-t 2013-ban alapította a magyar állam képviseletében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., azzal a céllal, hogy az egykori Ganz iparterület mintegy 2,5 hektáros hűlt helyén - ahol egykoron minisztériumi épület is állt - egy új parkot és mélygarázst létesítsen. Némi csúszást követően az új komplexumot - amelyet a szakzsargon high-tech zöldparknak nevez - idén augusztus 20-án adták át a nagyközönségnek, erről lapunk egy helyszíni tudósítás keretében számolt be.
Az átadással a Millenáris Széllkapu Kft. léte okafogyottá vált. Ezért döntött az állam a társaság törléséről. A cégben lévő 800 millió forintos törzstőkével - amely folyamatosan nőtt az alapításkori 5 millióról, 2013 végére 125 millióra, 2014 végére 745,3 millióra, hogy aztán 2018 végén álljon be a mostani szintre - azonban valamit kezdeni kellett. Logikusnak tűnt, hogy azt a tovább működő másik Millenáris-cégbe, a Millenáris Tudományos Kulturális Nonprofit Kft.-be apportálják, méghozzá a Széllkapu Kft. beolvasztásával.
A befogadó cég működteti tovább a Millenáris Parkot, s a parlamenthez Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által frissen benyújtott törvényjavaslat szerint az egy az egyben bekerülne egy újonnan létrehozandó alapítványba. A Millenáris Alapítvány feladata a törvényjavaslat szerint „a Millenáris Parkban a nemzeti és a nemzetközi együttműködést jelképező, Európa társadalmi, kulturális és életmódbeli értékein, a tudományostechnikai fejlesztésen és az információs társadalom eredményein alapuló, jövőt bemutató tudományos, kulturális és oktatási központ és innovatív, családbarát, interaktív közösségi tér megteremtésének és működési feltételeinek a biztosítása” lenne.
A törvényjavaslat szerint a Millenáris Tudományos Kulturális Nonprofit Kft. a 9,18 milliárd forintos törzstőkéjével együtt kerülne az új alapítványba, az Opten céginformációs adatbázisban azonban még e cikk írásakor is csak 8,38 milliárd forint szerepel. E hiányzó 800 millió sorsára derült fény a cégközlönyben tegnap megjelent tájékoztatásból.
A leendő Millenáris Alapítványra egyébként ugyanazok a feltételek lennének érvényesek, mint a többi, már működő állami vagyonkezelő alapítványra, amelyek mindegyike a kormány szerint közcélokat szolgál. Vagyis, amennyiben az új alapítvány szeretné értékesíteni a kft-ben meglévő vagyonát (ez esetben tehát a törzsbetétjét) teljes egészében vagy részben – vélhetően azzal a céllal, hogy így jusson likvid, szabadon elkölthető forráshoz –, akkor azt először az államnak kell felajánlania. Csak akkor szűnik meg az állam vételi joga, amennyiben a kormány a nyilatkozat közlésétől számított 90 napon belül jelzi, hogy nem akar élni a vételi jogával, vagy, ha nem nyilatkozik.
Az eladás azonban egy ideig nem tűnik aktuálisnak. A kettőből eggyé varázsolt cég saját tőkéje ugyanis több mint 16 milliárd forint lesz - a cégközlönyben megjelent vagyonmérleg-tervezet tanúsága szerint.