7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Műanyagipari Szövetség (MMSZ) alelnöke, Demjén Zoltán úgy véli, műanyagok hazai mechanikai újrahasznosításában a teljes mennyiség 40-50 százalékig is el lehetne jutni. Ebben jelenleg az uniós átlag alatt vagyunk. A szennyezés visszaszorításához nevelni, tájékoztatni kellene szerinte az embereket, a keletkező hulladékot pedig típusok szerint válogatná szét.

Hogyan keletkeznek a műanyagok, miért kiemelkedően fontos a szerepük a termelésben, és miért fontos az újrahasznosításuk? A Jazzy Rádió Márkamonitor című műsorában Demjén Zoltán, a Magyar Műanyagipari Szövetség alelnöke válaszolt a műanyagokat érintő legaktuálisabb kérdésekre.

A vegyészmérnöki végzettségű szakember volt fejlesztőmérnök porcelángyárban, és a német BASF vegyipari óriás műanyaggyártó részlegben is dolgozott vezető pozícióban, ennek révén egymástól távoli szempontok szerint értékeli a műanyagok szerepét a nemzetgazdaságban.

Műanyag: sűrűségben az erő

A műsorban ritkán feltett kérdések is előkerültek, például az, egyáltalán miért kezdte el használni az emberiség a műanyagokat?

„A műanyagra azért van nagy szükségünk, mert felülmúlja a természetben fellelhető anyagok tulajdonságait. Alacsony sűrűsége a vízzel azonos, a vas vagy az acél sűrűsége ennek nyolcszorosa. A mechanikai tulajdonságai ellenben a mérnöki munkának köszönhetően megközelíti a fémekét, a belőlük készült darabok előállítási költsége pedig alacsonyabb a hagyományos anyagból készült termékhez képest. Ezért is válhatott trenddé, hogy például az autókban bizonyos alkatrészek esetében a műanyagok elkezdték kiszorítani a fémeket” – magyarázta Demjén Zoltán, aki a globális és hazai termelési adatokból is felsorolt néhányat.

Éves szinten 367 millió tonna műanyagot gyártunk

2021-ben például 367 millió tonna műanyagot gyártottak a Földön. Az európai vegyiparból a németé a legnagyobb szelet, műanyagból is itt gyártják a legtöbbet, és ez hulladékkal is jár: Németországban évente mintegy 5,4 millió tonna műanyag hulladék keletkezik. Az itthoni mennyiség ennek a töredéke.

„Magyarországon a 3,4 millió tonna háztartási hulladék körül-belül 10 százaléka műanyag, évi 350-360 ezer tonna hasznosítható műanyag-hulladékot termelünk” – mondta az MMSZ alelnöke. Ám óriási különbség, hogy amíg Németországban már gyakorlatilag nem jut műanyagszemét a hulladéklerakókba, addig nálunk az éves mennyiség nagyjából 44 százaléka ott végzi. „Magyarországon a műanyagok 28-33 százalékát sikerül valóban újrahasznosítani. A németek nagyjából 40-43 százaléknál tartanak, az európai átlag pedig 35 százalék. 45 százalékig − esetleg azon túl is −  azért szerintem el lehet menni”.

Hozzáfűzte, a nagy mennyiségű hulladék miatt a műanyag bizonyos mértékig védelemre szorul, mert a társadalom egyes csoportjai folyamatosan támadják a létjogosultságát. „Nekünk az a feladatunk, hogy szakmailag felkészült válaszokat adjunk ezekre a támadásokra.”

Egyre nagyobb érték a műanyaghulladék

A műanyaghulladéknak három lehetséges végállomása van: az egyik, hogy háztartási szemét lesz belőle a hulladéklerakóban, a másik az energetikai hasznosítás (ez a megfelelő ipari körülmények közötti égetés), a harmadik a mechanikai reciklálás. Utóbbi azt jelenti, hogy megolvasztják a műanyagot, regranulálják, és új terméket állítanak elő belőle, magyarul újrahasznosítják. Ez igen drága eljárás, hiszen a feldolgozás előtt még szét kell válogatni a hulladékot, a szennyezett műanyagokat pedig meg kell tisztítani. A műanyaghulladék 40-50% feletti hányadát, melyet már nem lehet vagy gazdaságilag egyszerűen értelmetlen mechanikailag újra feldolgozni, irányított, ellenőrzött módon energetikailag kell hasznosítani, azaz a műanyagban lévő energiát fel kell szabadítani és a hővé kell alakítani. Így, és csakis így juthatunk el ahhoz a végcélhoz, hogy a lerakókba, a természetbe egyáltalán ne jusson műanyaghulladék.

Demjén Zoltán az MMSZ azon munkacsoportját vezeti, melynek feladata a műanyagok harmonikus beilleszkedését a körforgásos gazdaságba – ennek részleteitől a Polimerek honlapján lehet többet is megtudni.

Régóta körforgás a hulladékiparban

Nem feltétlenül ivódott be a köztudatba, de a körforgásos hulladékgazdálkodás kidolgozása nem 21. századi gondolat. Ahogy Demjén Zoltán is emlékeztet rá, a vashulladék begyűjtésére szakosodott MÉH-telepek vagy a boltokban zajló üvegvisszaváltás az újrahasznosítás pillérei voltak. Globálisan az egyre növekvő számú populáció azonban egyre nagyobb mennyiségben kezdte termelni a hulladékot, és a klímaváltozással folytatott küzdelem is kiemelt témái közé vette a körforgásos hulladékgazdálkodást.

A körforgásos rendszer alapkoncepciója, hogy a megvásárolt terméknek van egy életciklusa, s ennek végén a termék hulladékká válik. A cél, hogy a hulladékot is becsatornázzuk a rendszerbe, vagyis ne szemétként végezze, hanem új termék készüljön belőle. Vagyis az életét alapanyagként kezdő hulladékból legyen újra alapanyag. Ehhez mindenkinek meg kell értenie, hogy a megfelelő helyen kell gyűjtenünk a műanyaghulladékot.

Nem lehet az egyén felelősségét elhallgatni a szemét keletkezésénél

„A műanyagtermékek soha nem maguktól pottyannak a tengerbe vagy az erdei patakokba, hanem a felelőtlen emberek révén kerülnek oda. Ugyanakkor látható, hogy itthon megvan a jó szándék az emberekben az újrahasznosításhoz. Hatalmas szerepe van a nevelésnek és a médián keresztül zajló tájékoztatásnak. A hulladék érték, a műanyag különösen” – hangsúlyozta a szakember.

Demjén Zoltánnak meggyőződése, a módszeres begyűjtés hatékonyabbá tételével érhetnénk el átütő sikert.

„Az újrahasznosításhoz itthon szelektív kukákba és gyűjtőszigetekbe lehet dobni a műanyag hulladékot. Ebben kellene rendet rakni: nem más anyagokkal keverve, hanem teljesen elkülönítve, akár típusok szerint szétválogatva kellene összegyűjteni a műanyag hulladékot. Így könnyebben meg lehetne oldani a visszadolgozást. Az államnak ebben a folyamatban az a feladata, hogy megteremtse a logisztikai láncot. Ebben elindult a változás, a Mol koncessziót nyert az országos szintű körforgásos hulladékgazdálkodás működtetésére” – emlékeztetett az MMSZ alelnöke.

A műsorban elhangzott, fontos és divatos téma az egyszer használatos műanyagok kérdése. Magyarország az uniós szabályozáshoz csatlakozva tiltja, korlátozza bizonyos termékek használatát. A műanyagipari szövetségnek az a célja, hogy Demjén megfogalmazása szerint „nulla kilogramm műanyag hulladék kerüljön a lerakókba, minden egyes darabot gyűjtsünk vissza a körforgásba”. Szerinte, ha ez megvalósul, akkor értelmét veszti az egyszer használatos műanyagok betiltása, hiszen mindet összegyűjtjük és újrafelhasználjuk.

Mi jöhet a műanyagok helyett?

Időről időre visszatérő kérdés, hogy helyettesíthető-e más anyagokkal a műanyag? Demjén Zoltán úgy látja, a tulajdonságai miatt a műanyagnak meghatározó pozíciója van a termelésben. Ha kipróbálnánk, hogy a PET palackok anyagát üveggel helyettesítjük, a göngyöleg tömegének 20-30-szorosát kapnánk, ennyivel nehezebb mennyiség elszállítását kellene megoldania a logisztikai vállalatoknak, ami emelné a szállítási díjat, és növelné a károsanyag-kibocsátást.

„Látható, hogy a tömegrendezvényeken is a műanyag poharak, tányérok, evőeszközök jelentik a leghigiénikusabb megoldást, nehezen tudom elképzelni, mivel lehetne kiváltani őket. Próbálkoznak fa evőeszközökkel, de ehhez fát kell kitermelni, amely viszont megköti a szén-dioxidot, hasznos a környezet számára. A papírtányérokat impregnálni kell, hogy ne áztassa szét a forró gulyásleves, ehhez pedig megint csak műanyagot használunk.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!