5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyik olvasónk jelzésének jártunk utána, miszerint orosz partnere kérte, ezentúl egy (magyar) megbízottja nevén lévő számlára utaljon, mivel az ő, egyik magyarországi banknál vezetett számláját zárolták.

Bizonyára nem kevesen vannak, akik február 24-e, Ukrajna lerohanása előtt rövidebb-hosszabb idő óta orosz állampolgárral álltak üzleti kapcsolatban. Például béreltek lakást, s az ellenértéket – ez esetben a bérleti díjat – egy magyar banknál vezetett számlára való átutalással teljesítették. S kaptak aztán értesítést az elmúlt napokban, ezentúl ne utaljanak, hanem készpénzben rendezzék a tartozásukat.

Így járt egyik olvasónk, akit Moszkvából hívott fel az orosz partnere, hogy egy (magyar) megbízottja nevén lévő számlára utaljon, mivel az ő, egyik magyarországi banknál vezetett számláját zárolták.

A tisztánlátás érdekében – mármint, hogy pontosan miről is lehet szó, s ha van korlátozás, az általánosságban mire vonatkozik – megkerestük a nagyobb hazai kereskedelmi bankokat és nekik szegeztük az alábbi kérdéseket:

Zárolta-e a bankjuk:

  • Oroszországban élő orosz állampolgárok
  • Magyarországon élő orosz állampolgárok
  • Magyarországon élő kettős, azaz orosz-magyar állampolgárok 

számláját? S ha igen, milyen indokkal? Egységesen, vagy meghatározott szempontok alapján, ez utóbbi esetben melyek voltak ezek a szempontok?

A beérkezett válaszokból az derült ki, hogy a bankok – mint ahogy arról az Erste tájékoztatott minket – az ukrajnai helyzetet destabilizáló orosz intézkedések miatt hozott korlátozó intézkedésekről szóló, Magyarországon is közvetlenül alkalmazandó jogszabály mindenkor hatályos elvárásai szerint járnak el. A szóban forgó előírást az Európai Tanács március 15-én fogadta el – de visszamenőleges, február 26-ai hatállyal –, mely a Tanács több mint hét és fél évvel ezelőtt, 2014. július 31-én, még a Krím-félsziget orosz megszállása miatt meghozott szankciókról szóló rendeletének módosítása révén született.

A lényege, hogy a tartózkodási engedéllyel nem rendelkező orosz állampolgárok a 100 ezer eurót meghaladó összértékű betét banki elfogadásának tilalma alá esnek – hozott képbe minket az UniCredit.

A 100 ezer eurós határ nem lehet véletlen, hajszálra pontosan ez az az összeg (mai árfolyamon közel 36,7 millió forint), amennyire az uniós betétbiztosítási szabályok vonatkoznak. Így idehaza az Országos Betétbiztosítási Alap is ennyit térít meg annak az ügyfélnek, akinek a bankja bajba kerül, például fizetésképtelenné válik, s emiatt megindul a vég- és/vagy felszámolása. Ahogy az történt éppen az orosz-ukrán háború miatt a Sberbank magyarországi érdekeltségével is.

„A vonatkozó szankciós szabályok alapján zárolunk számlákat adott esetben, összhangban a tárgyban kiadott EU-s tájékoztatással” – közölte lapunk érdeklődésére a Raiffeisen. 

Az OTP viszont – mint fogalmazott – „az új orosz ügyfelekkel való üzleti kapcsolat létesítését” korlátozza. Felvetésünkre, miszerint a válaszból az következik, hogy akkor ezek szerint a meglévő orosz ügyfelekre nem vonatkozik a korlátozás, a legnagyobb hazai hitelintézet már úgy reagált, „a hivatalos válaszunkat nem kommentáljuk”. 

Befizetni csak 100 ezer euróig lehetséges. Fotó: Depositphotos
Befizetni csak 100 ezer euróig lehetséges. Fotó: Depositphotos

További részletek azonban kibogozhatók az Európai Bizottság honlapján található kérdés-válaszokból. Például az, hogy a bankoknak figyelemmel kell kísérniük az orosz állampolgárok és Oroszországban lakóhellyel rendelkező természetes személyek számláira bejövő tranzakciókat, annak biztosítása érdekében, hogy azok a 100 ezer eurós határt ne lépjék túl, függetlenül attól, hogy a bejövő tranzakciók honnan származnak. A bankokat ezenkívül jelentési kötelezettség terheli az orosz állampolgárok, rezidensek vagy oroszországi vállalatok 100 ezer eurót meghaladó számláival kapcsolatban, amit a Bizottság nagyon szorosan figyelemmel kíván kísérni.

Ami a meglévő betéteket illeti, ha egy Oroszországban lakó orosz állampolgár vagy természetes személy több mint 100 ezer euróval rendelkezett a módosított rendelet hatálybalépésének napján (2022. február 26-án), akkor az Oroszországban tartózkodó orosz állampolgár vagy természetes személy jogosult a pénzt megtartani, és azt tenni azzal, amit akar (például kivenni, számlán hagyni), de az egyenleget nem növelheti úgy, hogy az meghaladja a 100 ezer eurót – kivéve, ha egy tagállam illetékes hatósága erre engedélyt ad ki.

Az uniós hitelintézetekre vonatkozó tilalom minden új betét befogadására vonatkozik, ha a természetes vagy jogi személy, szervezet vagy szerv betéteinek összértéke hitelintézetenként meghaladja a 100 ezer eurót. Ez közvetve azt jelenti, hogy a már uniós bankokban lévő betétek ott maradhatnak, de értékük 100 ezer euró fölé nem emelhető tovább. Vagyis az uniós szolgáltatók nem fogadhatnak el (új) betéteket, ha a természetes személy vagy jogi személy, szervezet vagy szerv betéteinek összértéke hitelintézetenként meghaladja a 100 ezer eurót.

Mindezek alapján azt feltételezzük, olvasónk orosz főbérlője azért kérhette, hogy ezentúl ne a bankszámlájára menjen a pénz, mert azzal átléphette volna a 100 ezer eurós limitet, amely esetén nem juthatott volna hozzá az összeghez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!