3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Két év után ismét felmérték, melyek azok a cégek, amik tevékenységükkel a legtöbb széndioxidot juttatják a légkörbe. Nem született meglepetés, a legdurvább emissziós értékek még mindig a globális olajóriásokhoz köthetők.

Egy friss tanulmány keretében az amerikai Climate Accountability Institute felmérte, melyek azok a vállalatok, amik a leginkább felelőssé tehetők a klímaváltozásért. Nem ez az első ilyen kutatás a témában: a legismertebb, és az eredeti emissziós toplistát szülő szöveget mi is bemutattuk. Gyorsan le is lőjük a poént: az új felmérés ugyanazokat a cégeket találta a legdurvábban légszennyezőnek, mint a két évvel ezelőtti.

Ennek a 20 cégnek köszönhető a leginkább, hogy felforr a Föld

A fő különbség a 2017-es és a mostani szöveg között az, hogy a korábbi összeállítás az ipari forradalom kezdetétől, 1880-tól 2010-ig vizsgálta az emissziós értékeket, az új kutatás pedig 1965-től fogva nézte meg az adatokat - ez volt az az év, amikor szakértők elmondása szerint a fosszilis tüzelőanyagok környezetre mért káros hatásával már mind az iparági játékosok, mind a politikusok tisztában voltak. Az adatvizsgálati időszak új záróéve 2017 lett. Vagyis, míg a korábbi felmérés közel egy évszázadnyi olyan időszakot is számba vett, amikor az emberek még nem voltak tisztában tevékenységük környezetromboló hatásával, addig a mostani felmérés már csak arra a szakaszra koncentrál, amikor már mindenki pontosan tudta, hogy amit tesz, annak később beláthatatlan következményei lehetnek a bolygóra nézve.

De vissza az egyezésekre:

mindkét kutatás arra jutott, hogy 20 nagyvállalat felel a világ teljes széndioxid-kibocsátásának harmadáért.

1965-től fogva ez összesen 480 milliárd tonnányi légkörbe eregetett széndioxidot jelent.

A friss kutatás szerint a dobogót sorrendben a Saudi Aramco-Chevron-Gazprom hármas foglalja el, mögöttük az ExxonMobillal, a National Iranian Oil Co-val, a BP-vel és a Royal Dutch Shell-lel. A két évvel ezelőtti listán a Saudi Aramco-Chevron-Exxon trió volt az élen, utánuk következett a BP, a Gazprom, az NIO, majd a Shell.

A top 20 emissziójú vállalat között 12 állami tulajdonban van, 1965-től az ő kitermelésük felel a teljes globális széndioxid-kibocsátás 20 százalékáért. Csak a Saudi Aramco 4,38 százalékot tett bele a közösbe.

A friss tanulmányt összeállító kutatók a vállalatok által jelentett éves olaj-, gáz- és szénkitermelés mennyiségi adatait vették alapul, azok alapján azt is kiszámolták, hogy a teljes ellátási láncnak, vagyis kitermeléstől a finomításon és a szállításon át egészen a járművek kipufogásáig mennyi a kibocsátása. Eszerint a top 20 cég teljes emissziójának csak 10 százalékát adta a kitermelés, a maradék 90-ért már a járművek feleltek, melyek elégették a vállalatok készterméket, az üzemanyagot.

(Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!