Ezen a logikán elindulva: a DUSA-WOOD Játékkészítő Kft. által épített óvodai játszótér nem csupán a gyerekek szórakozását szolgálja. Egyben a testi, lelki és szociális fejlődés fontos helyszíne is, segít, hogy fontos készségek, képességek, mozgási és egyéb kompetenciák megfelelő ütemben fejlődhessenek, ezért fontos, hogy kialakítására megfelelő hangsúlyt helyezzenek.
A mozgás, mint a fejlődés eszköze
Azt már régóta tudjuk, hogy a mozgásfejlődés különböző lépései milyen nagy fontossággal bírnak a gyermek általános fejlődése szempontjából. A mászókák, hinták és mindenféle forgó, mozgó, billegő játékok kiváló terepként szolgálnak az egyensúlyérzék, a koordináció és a finommotorikus képességek szárba szökkentésére.
A keresztmászóka egészen komplex mozgásfejlesztő eszköz, hiszen itt a lurkók megtanulhatják a helyes a testsúlyelosztást, növelhetik a törzs, illetve a karok és a lábak erejét, fejleszthetik a létfontosságú vázizmokat, ami a mozgásszegény városi környezetben kiemelt szerepet szán ennek az eszköznek.
A csúszdákon kellemes ismeretséget köthetnek a gravitáció kikerülhetetlen hatásával, bátrabbá válnak, miközben az egyensúlyérzékük itt is fejlődik, és ami a legjobb, hogy közben remekül szórakoznak a számítógépes játékokról tökéletesen megfeledkezve.
Barátkozás játék közben
A játszótér nemcsak a fizikai képességek fejlesztése szempontjából jelent fontos helyszínt, de a szociális képességek fejlődésének is remek környezetet jelent. A gyerekek játék közben megtanulhatják a társas kapcsolatok alapvető szabályait. Tanulnak osztozni az erőforrásokon, türelemmel lenni egymás iránt, együttműködni, amik mind fontos kompetenciák a társadalmi beilleszkedés szempontjából, illetve nagyban hozzájárulnak az érzelmi intelligencia fejlődéséhez.
Kedvelt és hasznos játékok
A játszótérnek fontos természetesen az elhelyezkedése is, de minősége talán mégis alapvetően a telepített köztéri játékokon és játszótéri kiegészítőkön múlik. Ezért fontos az eszközpark átgondolt tervezése, illetve a minőség, szabványoknak való megfelelés garantálása.
A forgóhinták és rugós játékok például egyértelműen a javasolt alapkészlet elemei, hiszen remekül fejlesztik az egyensúlyérzéket és a mozgáskoordinációt, közben az önbizalom alakulására is kedvező hatást gyakorolnak.
A tematikus játékok, például a hajók és kisvonatok különböző szerepjátékokra adnak lehetőséget, a gyerekek különböző szituációkban, státuszokban kipróbálhatják magukat a segítségükkel.
Ezek a kiegészítők tehát nemcsak a jókedv garanciái a közös játék kínálta élmény által, hanem a szükséges ingereket is biztosítják a fontos fejlődési szakaszok kiteljesedéséhez, a felszabadult játék jótékony hatásainak megéléséhez.