5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyarország leggazdagabb üzletembere által felerészben tulajdonolt Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. jelenleg tíztagú elismert vállalatcsoportja egy újabb társasággal gyarapodik.

A HUNService Tanácsadó Kft. legfõbb szerve akképp határozott, hogy a társaság csatlakozni kíván a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. által uralt elismert vállalatcsoporthoz - derül ki a legfrissebb cégközlönyből.

Formaságnak tűnik a csatlakozási kérelem jóváhagyása. Fotó: depositphotos
Formaságnak tűnik a csatlakozási kérelem jóváhagyása. Fotó: depositphotos

Mint arról lapunk - ugyancsak elsőként - beszámolt, a Hungarikum kilenc másik biztosításközvetítővel 2021. május 11-én elismert vállalatcsoport létrehozatala céljából egy uralmi szerződést kötött, azzal, hogy az elismert vállalatcsoport a cégjegyzékbe történő bejegyzést követően határozatlan időtartamra jön létre.

Ez meg is történt, s most a HUNService jelezte a csatlakozási szándékát. A cég tulajdonosi hátterét nézve nem lehetnek kétségeink arról, hogy kérésük meghallgatásra talál. E társaságot ugyanis nem más alapította egy személyben, mint maga a Hungarikum, idén május 27-én, 5 millió forintos törzstőkével. Igaz, még HUNBond Biztosításközvetítő Kft. néven, csak szeptember 1-jén keresztelték át HUNService Kft.-re.

Ugyanaznap vezetőt is cserélt a cég. A Hungarikumot alapító, s Mészáros 2018 márciusi beszállása óta 50 százalékos tulajdonos Keszthelyi Erik helyét Kaszanyi Ferenc Zsolt vette át. Az ő személye eddig ismeretlen volt a nyilvánosság előtt, az Opten cégadatbázisban egyetlen másik társaságnál sem bukkan fel a szigetcsépi lakhellyel rendelkező szakember neve.

Az elismert vállalatcsoport nem új jogalany, a csoport tagjai továbbra is mind önállóak. A befolyásszerző cég – ebben az esetben a Hungarikum –  ugyanakkor mentesült a Ptk. minősített befolyásszerzésre irányadó szabályok betartása alól, miközben a megfogalmazott uralmi szerződésben rögzített szabályok mentén alakíthatja kapcsolatát az uralt, ellenőrzött cégekkel.

Az elismert vállalatcsoport létrehozása elősegítheti a piacképesebb, versenyképesebb működést is. Az ilyen jellegű összefonódásnál könnyebb összehangolni a stratégiai irányítást, gyorsabb a döntéshozatal és olcsóbb a működés. A közös célok elérése érdekében az ellenőrzött társaságok önállósága korlátozott. Már csak azáltal is, hogy – mint azt az uralmi szerződésben megfogalmazták – a pénzügyekért a Hungarikum felel egyedül, ő határozza meg az ellenőrzött tagok számviteli rendszerét, számviteli politikáját, az éves és egyéb beszámolók formáját, adattartalmát, s dönt a tagok beszerzéseiről, vagyongazdálkodásáról, azok beruházásáról és fejlesztéseiről. Az ellenőrzött társaságok a munkavállalóikat ugyan maguk választhatják ki, de csak a Hungarikum jóváhagyásával. Az uralkodó tag ügyvezetése jogosult arra is, hogy az ellenőrzött társaság vezető tisztségviselőjét utasítással lássa el, vagy adott esetben bizonyos hatásköröket visszavonjon. A Hungarikum Alkusz cégcsoport tagjai egységes informatikai rendszert működtetnek, jogi tevékenységeiket, a marketing- és a PR-aktivitásukat összehangolják.

A Hungarikum menedzsmentje nem köteles mindenekfelett az ellenőrzött társaság érdekeit érvényre juttatni, hanem az egész vállalatcsoport üzleti érdekeit kell elsődlegesen szem előtt tartani. 

Azt, hogy csupán formaság a HUNService Kft. csatlakozása a Hungarikum által uralt elismert vállalatcsoporthoz, jelzi a már csoporttag HUNInsurtech Kft. szeptember 1-jétől hatályos "Csoportszintű adatkezelési tájékoztató álláspályázók részére" című, az interneten fellelhető dokumentum is. Abban ugyanis a Hungarikum Alkusz Cégcsoportot alkotó társaságok között a HUNService neve is szerepel.

Érdekes ugyanakkor, hogy a Hungarikum Alkusz Cégcsoport és a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. által uralt elismert vállalatcsoport között nincs teljes átfedés. Míg a cégcsoportot a Hungarikummal együtt kilencen alkotják, addig az elismert vállalatcsoportot tízen - legalábbis eddig, hiszen a HUNService kooptálása után tizenegyen fogják.

Négy cég nem volt tagja szeptember 1-jén a Hungarikum Alkusz Cégcsoportnak, de az elismert vállalatcsoportnak igen. Ezek:

  • HUNInsolex Biztosítási Vezérügynök Kft.
  • HUNInsurtech Kft.
  • HUNBenefits Digitális Tárca Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.
  • HUNAgrár Biztosítási Alkusz Kft.

Miközben két olyan társaság is van, amelyek viszont a cégcsoportba tartoztak, az elismert vállalatcsoportba viszont nem. Ezek:

  • Keszthelyi Vagyonkezelő Kft.
  • HUNMédia Biztosítási Kiadványok Kft.

Egy biztos, a Keszthelyi Vagyonkezelő Kft. már nem is lesz tagja a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. által uralt elismert vállalatcsoportnak, minekutána 2021. szeptember 30-ával beolvadt a Keszthelyi Erik által tulajdonolt másik cégbe, a Keszthelyi Holding Zrt.-be, s a vagyonkezelőt a cégbíróság már törölte is a cégjegyzékből.

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!