A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. kilenc másik biztosításközvetítővel 2021. május 11-én elismert vállalatcsoport létrehozatala céljából uralmi szerződést kötött, azzal, hogy az elismert vállalatcsoport a cégjegyzékbe történő bejegyzést követően határozatlan időtartamra jön létre – derül ki a legfrissebb cégközlönyből. A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft.-nek két tulajdonosa van, akik fele-fele arányú üzletrésszel rendelkeznek: Mészáros Lőrinc és a Keszthelyi Holding Zrt., amelynek a névadó, Keszthelyi Erik az egyedüli gazdája.
A vállalatcsoportba tömörült cégek nem önállóan, hanem egységes üzletpolitika alapján működnek együtt. Egységesített, sztenderd üzleti folyamatokon alapuló vállalatirányítási rendszert működtetnek. Pénzügyi, számviteli, kontrolling, informatikai rendszereiket összehangolják, a beszerzéseiket közösen végzik.
A vállalatcsoport neve Hungarikum Alkusz cégcsoport lesz, ahová tartozásukat a tagoknak fel kell tüntetniük. Az uralmi szerződés alapján a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft., mint uralkodó tag által ellenőrzött tagok:
- HUNPartner Biztosítási Alkusz és Pénzügyi Tanácsadó Kft.
- HUNExpert Tanácsadó Kft.
- HUNPénzügyi Tervező Kft.
- HUNBankbiztosítás Közvetítő Kft.
- HUNRisk.hu Biztosításközvetítő Kft.
- HUNInsolex Biztosítási Vezérügynök Kft.
- HUNInsurtech Kft.
- HUNBenefits Digitális Tárca Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.
- HUNAgrár Biztosítási Alkusz Kft.
Mint grafkonjainkon is látszódik, magátó értetődően lett a tíztagú cégcsoport uralkodója a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. Rajta kívül érdemi üzleti mutatókat eddig mindössze három társaság tudott felmutatni. Igaz, három cég – HUNInsurtech Kft., a HUNRisk.hu Biztosításközvetítő Kft. és a HunExpert Tanácsadó Kft. – csak 2020-ban alakult, közülük a HUNInsurtech Kft. és HUNRisk.hu Biztosításközvetítő Kft. tavalyi adatai nem értelmezhetők. A HUNBenefits Digitális Tárca Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. és a HUNAgrár Biztosítási Alkusz Kft. pedig idén, március 24-én, illetve április 14-én jött létre.
Mi is az az elismert vállalatcsoport?
Az elismert vállalatcsoport létrehozásával és cégbírósági regisztrációjával nem jön létre új jogalany a szabályok szerint, a csoport tagjai mind önállóak maradnak. A regisztráció révén a befolyásszerző cég – ebben az esetben a Hungarikum – mentesül a Ptk. minősített befolyásszerzésre irányadó szabályok betartása alól, és lehetősége nyílik arra, hogy a megfogalmazott uralmi szerződésben rögzített szabályok mentén alakítsa kapcsolatát az uralt, ellenőrzött cégekkel.
Az elismert vállalatcsoport létrehozásával nemcsak bizonyos szabályok alól mentesülhet a Hungarikum, de ez a működési forma elősegítheti a piacképesebb, versenyképesebb működést is. Könnyebb összehangolni a stratégiai irányítást, gyorsabb döntéshozatalt és olcsóbb működést is eredményezhet az ilyen jellegű összefonódás. A közös célok elérése érdekében az ellenőrzött társaságok önállóságát korlátozzák. Már csak azáltal is, hogy – mint azt az uralmi szerződésben megfogalmazták – a pénzügyekért a Hungarikum lesz egyedül felelős, ő határozza meg az ellenőrzött tagok számviteli rendszerét, számviteli politikáját, az éves és egyéb beszámolók formáját, adattartalmát, s dönthet a tagok beszerzéseiről, vagyongazdálkodásáról, azok beruházásáról és fejlesztéseiről. Az ellenőrzött társaságok a munkavállalóikat ugyan maguk választhatják ki, de csak a Hungarikum jóváhagyásával. Az uralkodó tag ügyvezetése jogosultá válik arra is, hogy az ellenőrzött társaság vezető tisztségviselőjét utasítással lássa el, vagy adott esetben a bizonyos hatásköröket visszavonjon. A Hungarikum Alkusz cégcsoport tagjai egységes informatikai rendszert működtetnek, jogi tevékenységeiket, a marketing- és a PR-aktivitásukat összehangolják.
Nem véletlenül nevezik uralkodó tagnak az uralkodó tagot. A szabályok szerint ugyanis a Hungarikum menedzsmentje nem köteles mindenekfelett az ellenőrzött társaság érdekeit érvényre juttatni, hanem az egész vállalatcsoport üzleti érdekeit kell elsődlegesen szem előtt tartani.
A Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft. ugyanakkor más fronton is aktív volt a napokban. A Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH) bejelentette, hogy közvetlen egyedüli irányítást szerez a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. felett. A Hungarikum, mint a CIG 32,9 százalékos tulajdonosa június 19-én tett nyilvános vételi ajánlatot a biztosító még nála nem lévő többi részvényére.
A nyilvános vételi ajánlattételt azonban a Magyar Nemzeti Bank június 29-én felfüggesztette - írta meg a Privátbankár.hu. Ennek sorsáról cikkünk megjelenéséig nincs hír – a CIG erről nem tett ki tájékoztatást a Budapesti Értéktőzsde honlapjára. Így a GVH-nak szerdán tett bejelentésből csak következtethetünk arra, hogy a felfüggesztés megszűnt, aminek következtében immár nincs akadálya annak, hogy Mészáros Lőrincék bekebelezzék a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-t.