A magyar állam több cégben is rendelkezik tulajdonrésszel, ezek közül a legnagyobbak osztalékot is fizetnek az éves teljesítményük alapján. A 2019-es költségvetési javaslat alapján 35,3 milliárd forint bevétel folyhat be a büdzsébe.
A legnagyobb befizető a MOL lehet, a cégtől 13,3 milliárd forintra számít jövőre az állam. Ez részvényenként 75 forintos osztalékot jelent, vagyis - szemben a 2017-es évvel, amikor 127,5 forint jutott egy részvényre - a kormány ezúttal nem számít arra, hogy a vállalat rendkívüli osztalékfizetéssel toldja meg a kifizetést. A jelek szerint tehát az állami résztulajdonos azzal számol, hogy idén - vagyis a jövő évi osztalékfizetést megalapozó évben - kevésbé lesz eredményes az olajtársaság. Ezt a bizonytalan piaci környezettel magyarázzák, de azt is megjegyzik, hogy az osztalékfizetésre nincs ráhatása az államot képviselő MNV Zrt.-nek, a szavazati jog ugyanis 10 százalékban korlátozott a MOL-nál.
Az idei büdzsében egyébként a Szerencsejáték Zrt.-től várta a legtöbb pénzt az állam, akkor 13 milliárd befizetését tervezték be a büdzsébe. Forintra pontosan ennyit várnak jövőre is a cégtől, de ez ezúttal csak a "második helyre" elég.
A korábbi években megszokottnál kevesebb osztalékot fizethet az MVM Zrt. A most betervezett 5 milliárd forint 2,5 milliárddal alacsonyabb annál, amit az elmúlt két évben vártak az energetikai vállalattól (a tényleges bevételről még nincs adat a 2016 utáni időszakból) . Különösebb magyarázatot nem fűz ehhez a törvényjavaslat, nem kizárt, hogy a társaság fejlesztési terveihez van szükség a pénzre.
Épp ellentétes a helyzet a Richter esetében, a gyógyszergyártó az előző évek 1,7 milliárdos (eredeti cikkünkben nem jeleztük, de tervezett) osztalékfizetése után jövőre 3,152 milliárdot fizethet a büdzsébe. Ez annak fényében érdekes, hogy az osztalékfizetés megalapozó idei teljesítményét, piaci forgalmát alapvetően befolyásolja az egyik nőgyógyászati készítménye kapcsán lefolyt uniós hatósági ellenőrzés.
Tervezett osztalékfizetés 2019-ben (milliárd forintban):
- MOL Nyrt.: 13,3
- Szerencsejáték Zrt.: 13
- MVM Zrt.: 5
- Richter Nyrt.: 3,152
- Tiszavíz Kft.: 0,7
- Egyéb osztalékbevételek: 0,1
- Összesen (kerekítéssel): 35,3
És ennyi pénzt fizettek be a cégek az utolsó lezárt évben, 2016-ban, amiről elfogadott zárszámadása van az országnak:
- Szerencsejáték Zrt.: 13
- MOL nyrt.: 12,5
- MVM Zrt.: 7
- Richter Nyrt.: 3,4 (eredetileg 1,3 milliárdot terveztek)
- Tiszavíz Kft.: 0,7
- Egyéb osztalékbevétel: 0,1
- Összesen (kerekítéssel): 36,8
Fontos felhívni a figyelmet, hogy abban az évben a költségvetésben 31,1 milliárd forint befizetését tervezték be, vagyis az osztalékágon a várt feletti bevétel folyt be.