A nehéz gazdasági helyzet ellenére sem kell aggódnia annak, aki kkv-nál dolgozik. A magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index legutóbbi eredménye szerint a cégek többsége megtartani tervezi dolgozóit.
„A felmérésünk azt mutatja, hogy stabil a foglalkoztatottság a kkv-szektorban. A cégek túlnyomó többsége - 77 százaléka -, azonos dolgozói létszámmal tervez a következő egy évre. Ilyen magas arány utoljára 2017-ben fordult elő. Jelenleg a cégek 16 százaléka készül új munkatársak felvételére, ami ugyan visszaesés az előző negyedévi 23 százalékhoz képest, viszont leépítésre is kevesebben, 8 helyett mindössze 5 százalék készül” – részletezte az eredményeket Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.
A béremelési szándék az elmúlt egy évben igen hullámzó volt. „Jelenleg a vállalkozások 72 százaléka készül fizetésemelésre. A munkavállalók átlagosan 9 százalékkal magasabb bért várhatnak a következő egy évben, ami kissé elmarad az előző negyedévi 11 százaléktól. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy a munkavállalók ugyan több pénzt kaphatnak, ám a 20 százalék feletti inflációval nem tudnak lépést tartani a fizetések” – mondta a szakértő.
A globális gazdasági lassulás ellenére úgy tűnik, hogy a felmondási hullám folytatódik – minden negyedik munkavállaló (26 százalék) azt mondja, hogy a következő 12 hónapban valószínűleg munkahelyet fog váltani, szemben a tavalyi 19 százalékkal. Magyarországon a munkahelyi elégedettségi mutató jóval alacsonyabb (33 százalék), mint globális szinten (71 százalék). Világszerte a munkavállalók egyre inkább pénzszűkében érzik magukat, mivel a gazdaság lassulása és az inflációs kihívások továbbra is hatással vannak a pénztárcájukra – állapítja meg a PwC globális munkaerőpiaci kutatása. A magyar válaszadók többségének anyagi helyzetére jellemző, hogy a számláit rendezni tudja, de alig vagy egyáltalán nem marad pénze megtakarításra, nyaralásra és egyéb kiadásokra (59 százalék nyilatkozott így a globális 42 százalékkal szemben). A gazdasági nehézségek a bérigényeket is növelik: a béremelés kérését tervező munkavállalók aránya 35 százalékról 42 százalékra ugrott az előző évhez képest. Az anyagilag nehéz helyzetben lévő munkavállalók körében ez az arány 46 százalék, Magyarországon pedig még szélsőségesebb (52 százalék tervez béremelést kérni).
A béren kívüli juttatásokat tekintve is inkább visszafogottság jellemzi most a szektort: 50-ről 45 százalékra mérséklődött a cafeteriában gondolkodó cégek aránya. Az elmúlt negyedévhez képest a 13. havi fizetésnél figyelhető meg jelentősebb változás, 25-ről 20 százalékra csökkent az ilyen juttatással tervező cégek aránya. Emellett a legnépszerűbb elem továbbra is a közlekedési költségtérítés (22 százalék), valamint a SZÉP-kártya (13 százalék).