3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Történelmi mélypontra gyengült hétfő délután a magyar valuta az alpesi fizetőeszközzel szemben, így már több mint 215 forintot kellett adni érte. Közben az európai valuta is egyre többet ér, a nap második felében már 286 fölé kúszott az árfolyam a bankközi devizapiacon.

Szorul a hurok a frankhitelesek nyaka körül, hiszen nem nyugszik a frank árfolyama, így a fordulónap környékén megint sokan lehetnek bajban. Ráadásul a szakemberek szerint még korai fellélegezni, a következő hónapokban ugyanis akár 220-230-ig gyengülhet a hazai fizetőeszköz.

Csúcsokat döntünk


Hétfő délután 215,26 forintot kellett adni egy frankért a devizapiacon, ami már közel volt a tavaly márciusi 215,50 körüli csúcshoz. Eközben az euró árfolyama sem nyugszik, a 286,80 forintos ár már több mint egy százalékkal magasabb volt, mint a múlt pénteken.



Maga a forint gyengülése önmagában nem indokolna történelmi csúcsot a frank árfolyamában, hiszen tavaly 320 körüli euróárfolyam esetében kellett ugyanennyit fizetni a svájci devizáért, mint most. A helyzet most annyiban más, hogy a frank is megállíthatatlanul erősödik az euró ellenében, csúcsot csúcsra halmoz. Hétfőn 1,3347-nél állt az árfolyam, ami már 1,3 százalékkal volt alacsonyabb a péntekinél.



Nem elég, hogy a frank megállíthatatlan erősödése miatt kell aggódniuk a hazai devizahiteleseknek, máris újabb veszély fenyeget: a Raiffeisen Bank elemzői szerint a svájci jegybank utóbbi hetekben tapasztalt kommunikációja már arra utal, hogy az esetleges szeptemberi kamatemelésre próbálja felkészíteni a befektetőket az SNB.

Köszönjük Románia!

A forint gyengülése több tényezővel magyarázható: egyrészt valószínűleg még mindig nem heverték ki a befektetők a június eleji szerencsétlen kormányzati nyilatkozatokat, másrészt a román gazdaság egyre rosszabb helyzetben van. A hónap elején Kósa Lajos és Szijjártó Péter is államcsődöt emlegetett magyarországgal kapcsolatban, akkor a nemzetközi sajtó ismét felkapta hazánkat, mint lehetséges új Görögországot.

Utána úgy tűnt, hogy a miniszterelnöknek sikerült megnyugtatnia a piacokat a 29 pontos akciótervével, akkor a forint is stabilizálódott kicsit. Azonban a jelek szerint elég volt egy kis megingás, hogy újra bajba kerüljünk.

Ezt a megingást pedig Románia szállította: délkeleti szomszédunk alkotmánybírósága múlt pénteken vétózta meg a kormány megszorítócsomagjának egy részét, a taláros testület szerint nem lehet 15 százalékkal csökkenteni a nyugdíjakat. A kormány úgy próbálta orvosolni a problémát, hogy a hétvégén döntött arról, hogy 19-ről 24 százalékra emeli az áfát. A befektetők viszont most attól tartanak, hogy a fogyasztási adó ilyen mértékű emelése további belpolitikai feszültségeket okozhat, várhatóan folytatódnak majd a tüntetések az országban.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!