Nagyon enyhén optimista képet festettek fel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezetői a friss kereskedelmiingatlan-piaci jelentésük csütörtöki online bemutatóján. Optimizmusokat arra alapozták, hogy 2024-ben várhatóan tovább csökken az infláció, az emelkedő reálbérek és az erősödő fogyasztói bizalom támogathatják a gazdasági növekedést, és ezen keresztül a kereskedelmiingatlan-piaci aktivitás erősödését. Kiemelték, hogy tavaly a szállodaszektor teljesítménymutatói javultak, a többi szegmensben pedig az egyedi beruházói és kormányzati döntések, illetve a gazdasági növekedés idei visszatérése hozhatnak némi javulást - derül ki a szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Privátbankár összefoglalójából.
A portál szerint érzékelhető, hogy a legtöbb gond az irodapiaccal van, a fejlesztők nagyon visszavettek a tempóból, látva a kereslet jelentős csökkenését. Ugyanakkor az előbérletek aránya az új beruházásoknál 61 százalékos, amit megfelelőnek nevezett. Szakmailag aggasztó lehet kissé az az előrejelzés, hogy az év végére 14,4-14,7 százalék közé emelkedhet a kihasználatlansági mutató, ami már több mint másfél éve egyre csak felfelé tart.
A kiskereskedelmi forgalom tavalyi zuhanását megérezték az üzlethálózatok is és az üzletközpontok is. Utóbbiakban, főleg a megyeszékhelyeken drámaian magasabb lett az üresen álló területek aránya. 5,5 százalékról 9 százalékra nőtt ez a mutató. Itt nem várható javulás a következő hónapokban, legfeljebb az év vége felé.
Összességében a hazai hitelintézetek kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthitel-kitettsége mérlegfőösszeg és szavatolótőke arányosan is kevesebb, mint fele a 2008-as válság utáni szintnek, és a portfólióminőség tekintetében sem mutatkozott romlás - állapítja meg a Privátbankár.