- Az amerikai külügyminisztérium közölte, hogy a 300 km-re lévő célpontokat eltalálni képes Atacms nagy hatótávolságú rakéták már ebben a hónapban megérkeztek Ukrajnába az elnök utasítására, mielőtt a Kongresszus szerdán elfogadta az amerikai biztonsági csomagot. Vedant Patel, a külügyminisztérium szóvivője kifejtette, hogy a fegyverek egy márciusi, Ukrajnának szánt segélycsomag részét képezték – nem annak, amelyet a Kongresszus most hagyott jóvá és Joe Biden elnök is aláírt. „Ezt nem jelentettük be az elején, de fenn akartuk tartani Ukrajna működésének biztonságát.”
- Ukrajna megkezdte a nagy hatótávolságú Atacms rakéták alkalmazását: a múlt héten bombáztak egy orosz katonai repülőteret a Krím-félszigeten, az elmúlt napokban pedig az orosz erőket egy másik megszállt területen – közölte az AP hírügynökséggel névtelenséget kérő két amerikai tisztviselő. Egyikük szerint a Biden-kormányzat korábban figyelmeztette Oroszországot, hogy ha nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákat használnak Ukrajnában, akkor Washington ugyanezt a képességet biztosítani fogja az ukránoknak. Oroszország pedig megtette ezt.
- Christopher Grady admirális, az amerikai katonai vezérkar alelnöke azt állította az Associated Pressnek, hogy a nagy hatótávolságú fegyverek segítik Ukrajnát az orosz logisztika és a frontvonalak mögötti csapatösszevonások megsemmisítésében. Elmondta, hogy mérlegelték körültekintően és hosszan mérlegelték a szállítási döntést. „Úgy gondolom, hogy eljött az idő, és a főnök [Biden] úgy döntött, hogy itt az ideje, hogy biztosítsa ezeket a harctéri események alapján."
- Ukrajna külügyminisztere méltatta az amerikai politikusokat, amiért jóváhagyták a régóta halogatott, 61 milliárd dolláros katonai segélycsomagot országának, de kijelentette, hogy a nyugati szövetségeseknek fel kell ismerniük, hogy „az európai béke korszaka véget ért”, és Kijevnek elkerülhetetlenül több segítségre lesz szüksége az Oroszország elleni harchoz.
- A szerdán közzétett jogszabály értelmében Ukrajna leállította az új útlevelek külföldi hivatalaiban történő kiadását a katonakorú férfi állampolgárai számára, annak érdekében, hogy hazatérjenek a hadseregben jelentkező katonahiány enyhítésére. A bejelentés egy nappal azután érkezett, hogy a 18 és 60 év közötti külföldön élő férfiak konzuli szolgáltatásait felfüggesztették az új mobilizációs törvény hatálybalépéséig. Az ukrán külügyminisztérium közölte, hogy az útlevélfelfüggesztés csak az új kérelmekre vonatkozik, és minden korábban benyújtott kérelmet feldolgoznak.
- A lengyelországi Varsóban ukránok százai tolongtak egy zárt útlevéliroda előtt. Sokan dühösek voltak, mert úgy érezték, hogy igazságtalanul célozták meg őket. „A törvénynek a hadsereg elől menekülő emberek ellen kéne intézkednie” – mondta Maksom, egy 38 éves teherautó-sofőr. „Nem kérdezik meg tőlünk, hogy milyen indokkal mentünk külföldre… Miért lennék hadszökevény, ha legálisan mentem külföldre?” Ukrajna lengyelországi nagykövete, Vaszil Zvarics az AFP-nek azt mondta, hogy „az ukrán konzuli hivatalokhoz április 23. előtt benyújtott kérelmeket teljes egészében feldolgozzák, és az ilyen személyeknek kiállítják az útleveleket”.
- Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij azt mondta, hogy egy csoport ukrán gyerekek „orvosi, mentális és szociális gyógyulása céljából tartózkodik Katarban”, miután Oroszország azt állította, hogy a lakóhelyüket elhagyni kényszerült gyermekek cseréje zajlik. „Korábban mindannyiukat erőszakkal kitoloncolták Oroszországba, de a baráti Katar közvetítői erőfeszítéseinek köszönhetően szabadon engedték őket” – mondta Zelenszkij, de nem tért ki Oroszország azon állítására, hogy 48 gyermek vett részt a cserében. Maria Lvova-Belova, Oroszország gyermekjogi biztosa, akit háborús bűnök miatt keres a nemzetközi büntetőbíróság, azt állította, hogy Oroszország 29 gyermeket ad át Ukrajnának, 19 pedig Oroszországba megy.
- Ukrán drónok támadtak olajlétesítményeket Nyugat-Oroszországban – erősítették meg szerdán Kijevben védelmi források. A nyugat-oroszországi szmolenszki és lipecki régiók tisztviselői először jelentették be a támadásokat, és ukrán pilóta nélküli légi járműveket tettek felelőssé az energiatelepeken történő tűz keletkezéséért. Egy másik dróntámadás a délebbre fekvő lipecki régiót célozta, ahol kohászati és gyógyszergyári telephelyek találhatók – mondta Igor Artamonov kormányzó. Az orosz erők egy ukrán dróngyártó létesítményére és az ukrán hadsereg üzemanyagraktárára csaptak le - közölte szerdán az orosz védelmi minisztérium.
-
Az ukrán-magyar határszakaszon 4561-en léptek be Magyarországra szerdán, a román-magyar határszakaszon belépők közül pedig 4822-en nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek - jelentette az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK). A beléptetettek közül a rendőrség 31 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes.
(The Guradian, MTI)