3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) prognózisa szerint Görögország "elkerülhetetlennek tűnő" törlesztésképtelensége és eurövezeti kilépése járványos módon hatna Portugáliára és Írországra is, ám ezek viszonylag kis gazdaságok, és "nem központi jelentőségűek" az euró szempontjából.

Spanyolország és Olaszország azonban "más eset", ezek nagyon nagy gazdaságok, Olaszország kétezer milliárd dollárnak megfelelő tavalyi hazai összterméke (GDP) Nagy-Britanniáéval azonos, és a spanyol GDP-érték is 1400 milliárd dollárnak felelt meg 2010-ben. Mindkét ország központi jelentőségű az euró szempontjából, ráadásul Olaszország a Római Szerződés alapító tagja és aláírója - áll a CEBR keddi elemzésében.

A ház szerint a két ország problémái nagyon különböznek. Olaszország tavalyi, 4,5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánya "viszonylag csekély" volt, ám az államadósság-ráta 129 százalék, és bár Silvio Berlusconi sokat támadott kormánya gyenge, nincsenek azonban olyan riválisai sem, akiknek hiteles gazdasági programjuk lenne. Olaszország gazdasága mindeközben gyakorlatilag leállt, az olasz exportot pedig alapvetően versenyképtelenné teszi az erős euró.

A CEBR elemzése szerint Spanyolország problémája az, hogy "idő előtt" csatlakozott az euróövezethez, és az alacsony valutauniós kamatszint masszív építőipari "robbanáshoz" vezetett, aminek következményeként jelenleg 1,5 millió eladatlan ingatlan áll üresen. Az üres ingatlanokra folyósított nagy értékű bankhitelek pedig "írországi stílusú" pénzügyi kisegítő programot tehetnek szükségessé a spanyol bankrendszer számára is - áll a CEBR londoni elemzésében.

A ház szerint mindazonáltal a spanyol jegybank keménykezű szabályozása megakadályozta, hogy a spanyol bankok bajba kerüljenek a származtatott befektetési termékekkel, és a prociklikus tartalékolás révén jelentős - bár nem ismert összegű - pénzalapok állnak a bankok rendelkezésére saját maguk kisegítésére.

A spanyol kormány is lassan ráébred, hogy milyen súlyos a helyzet, és hiteles az ellenzék is, amely a következő választásokon várhatóan átveszi a kormányzást - jósolták a CEBR londoni elemzői.

A cég számításai szerint azonban az ingatlanszektorban beragadt kinnlevőségekkel együtt számolt adósság visszafizetéséhez és a gazdasági versenyképesség megteremtéséhez Spanyolországban 13 százalékkal, Olaszországban 19 százalékkal kellene visszafogni a fogyasztást. A legsúlyosabb helyzetben Olaszország van, mivel nemigen látni, hogyan tudna az ország hiteles kormánnyal kikeveredni a bajból, és az egyre emelkedő hozamok miatt most már az olasz adóssághelyzet is közel jár ahhoz, hogy fenntarthatatlanná váljon - áll a CEBR elemzésében.

A ház mindent egybevetve azt jósolja, hogy sem az olasz, sem a spanyol lakosság nem lesz hajlandó vállalni az euróövezeti tagság fenntartásához szükséges "szűkölködést". A CEBR elemzői ennek alapján mindössze egyötödös esélyt adnak arra, hogy az euróövezet tíz év múlva is létezni fog jelenlegi formájában.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!