5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország bruttó hazai terméke 2010 harmadik negyedévében 1,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest - közölte a statisztikai hivatal csütörtökön. Ez 0,1 százalékkal volt magasabb az első becslésnél, pedig mi már azt is pozitívnak minősítettük. Ugyanakkor nagyon nagy eltérések voltak a gazdaság egyes ágain belül, főleg az ipar és az export húzta a növekedést. Mfor.hu-háttér.

A gazdaság teljesítménye az első három negyedévben 0,9 százalékkal bővült. A szezonálisan kiigazított adatok szerint a gazdaság teljesítménye 0,8 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest. A negyedév/negyedév alapú növekedési ütem megegyezett az első becsléssel.

Siralmas mezőgazdaság, javuló ipar

A harmadik negyedévi GDP-emelkedés elsősorban az ipari termelés, illetve a külkereskedelmi egyenleg növekedésének eredménye - olvasható a KSH tájékoztatójában. A nemzetgazdaság egészét tekintve heterogén az ágazatok negyedéves teljesítménye.

A mezőgazdaság teljesítménye elsősorban a kedvezőtlen időjárás következtében csökkenő terméseredmények miatt tovább esett (-15,2 százalék). Az ipar hozzáadott értéke viszont továbbra is jelentősen (10,8 százalék) növekedett, főként az exportorientált feldolgozóiparban bekövetkezett 12,5 százalékos bővülés következtében. Kiugróan nőtt a termelés a gépipar, a híradástechnika, a műszergyártás, illetve a kohászat, fémfeldolgozás, valamint a fa-, papír- és nyomdaipar területén.

Az építőipar hozzáadott értéke a korábbinál enyhébb mérséklődést mutatott (-4,2 százalék). Az építőipari termelésen belül az épületek építése építménycsoport teljesítménye meghaladta az előző évi szintjét, melyben az ipari, a kereskedelmi és a felsőoktatási épületek idén megkezdett építése is szerepet játszott. Az egyéb építményeken végzett munkák volumene ugyanakkor továbbra is jelentősen elmaradt az előző évitől, melynek oka, hogy a költségvetésből finanszírozott nagy projektek többsége befejeződött. A mezőgazdaság, ipar és építőipar együttesen 1,4 százalékponttal járult hozzá a GDP növekedéséhez.

Éledezik a fogyasztás

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke 0,4 százalékkal emelkedett, így 0,1 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához. Az előző negyedévekkel ellentétben teljesítménybővülés mutatkozott – részben az alacsony bázis hatására – a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás (1,9 százalék) területén, összhangban a belső kereslet, azaz a háztartások fogyasztási kiadásainak növekedésével.

A szállítás, raktározás, posta és távközlés együttes hozzáadott értéke 2,3 százalékkal emelkedett, melyben tükröződik a tovább növekvő exportforgalom. A közigazgatás, oktatás, egészségügy együttes teljesítménye 0,5 százalékkal mérséklődött. Ezt elsősorban az államháztartásból finanszírozott egészségügyi ellátás visszaesése okozta. A pénzügy, ingatlanügyletek és gazdasági szolgáltatások területén 0,3 százalékos mérséklődés mutatkozott. Az ágazatcsoporton belül a pénzügyi tevékenység teljesítménye csökkent, elsősorban a biztosító ágazat miatt, a biztosítások élet és nem-életbiztosítási díjbevételeinek visszaesésével, a tűz- és elemi, illetve az egyéb vagyonbiztosítások megugró kárráfordításaival, valamint az életbiztosítások növekvő kifizetett szolgáltatásaival összefüggésben.

A GDP felhasználási oldalán a háztartások tényleges fogyasztása hét negyedév óta először újra növekedett 2010. harmadik negyedévében, 1,2 százalékkal, plusz 0,8 százalékponttal járulva hozzá a GDP változásához. A háztartások fogyasztási kiadása 0,8 százalékkal emelkedett (részben a kiugróan alacsony bázis miatt), ahol emelkedésre szintén hét negyedévvel ezelőtt került sor utoljára. A háztartások fogyasztási kiadásán belül már az élelmiszerekkel kapcsolatos kiadások volumene is növekedésnek indult, ugyanakkor a lakásszolgáltatással kapcsolatos kiadások volumene stagnált.

A kormányzattól kapott természetbeni juttatások mértéke 3 százalékkal bővült. A közösségi fogyasztás területén 1,7 százalékos növekedés figyelhető meg. A közösségi fogyasztás így plusz 0,2 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához. Mindezen folyamatok összegeként a végső fogyasztás 1,3 százalékkal bővült.

Hasít az export

A bruttó állóeszköz felhalmozás esetén a visszaesés az előző negyedévinél kisebb mértékű, 2,6 százalékos volt, ami 0,6 százalékponttal mérsékelte a GDP növekedését. A nemzetgazdasági ágak többségében növekedés jelentkezett, amelyben a bázishatásnak volt jelentős szerepe. A feldolgozóipar és az oktatás nemzetgazdasági ágazat beruházásai jelentősen nőttek: elsősorban a jármű-, a gumi- és a számítógép-, elektronikai termék gyártás egyedi nagyberuházásai, valamint az oktatás minden területén megvalósuló intézménybővítések, -felújítások eredményeként. A nagy súlyú ágazatok közül a szállítás, raktározás és az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ágakban jelentős csökkenés figyelhető meg. Az ingatlanügyletek nemzetgazdasági ágon belül folytatódott a lakásépítések visszaesése.

A készletek állománya a harmadik negyedévben emelkedett, miután a feldolgozóipar néhány fontos húzóágazatában készletnövekedés jelentkezett. Fontos készletnövelő hatása volt a gázszolgáltatók készletei emelkedésének is.  A belföldi felhasználás a harmadik negyedévben összességében 0,3 százalékkal növekedett.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában folyó áron 497 milliárd forint aktívum keletkezett, romló külkereskedelmi cserearányok mellett. Az export és az import volumene továbbra is hasonló mértékű 13,9, illetve 13 százalékos növekedést mutatott. A külkereskedelmi forgalom pozitív egyenlege plusz 1,5 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához. Az áruforgalom exportja 17,2 százalékkal, importja 16,6 százalékkal nőtt. A szolgáltatások exportja 0,7 százalékkal nőtt, míg importja 3,2 százalékkal csökkent.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!