5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország évek óta azzal küzd, hogy egyre kevesebb gyerek születik, így fogy a lakosság, ezért lassan a tízmilliós lélektani határ alatt leszünk. Egy frissen készült jelentés szerint viszont a régióban hazánk költi messze a legtöbb pénzt családtámogatásra, csak a jelek szerint ennek eredménye nem látszik. Az egy gyermeket nevelő családok például hazánkban több mint négyszer annyi támogatást kapnak, mint Lengyelországban. Mfor.hu-háttér.

A visegrádi országok közül Magyarország költi a legtöbb pénzt családtámogatásra - derül ki az Ecostat pénteken közölt tanulmányából. A 2008-as adatokból az is látszik, hogy a közhiedelemmel ellentétben egy átlagos magyar több mint 7 százalékkal többet kap vissza az államtól, mint amennyit elvonnak tőle. Ez pedig ismét rávilágít a magyar gazdaság legnagyobb problémájára, hogy milyen kevesen dolgoznak nálunk a környező országokhoz képest.

A kevés dolgozó tartja el a többséget

Az Ecostat a 2008-as adatokat vizsgálva megállapította, hogy egy átlagos magyar éves jövedelme 6747 euró volt, ezzel csak a lengyeleket sikerült egy hajszállal megelőzni a visegrádi országok közül. A legmagasabb egy főre jutó jövedelem Csehországban volt, ahol 8828 eurót keresett egy átlagos állampolgár.

Az elvonások szintjét tekintve első helyen áll hazánk, a fent említett eredeti jövedelem 38,6 százaléka vándorolt az állam zsebébe. Ez az arány a cseheknél 34,3 százalék, a lengyeleknél és a szlovákoknál viszont 30 százalék alatt volt. Mégsem mondhatjuk azt, hogy az állam élősködne a magyarokon, mivel az állami transzferek aránya is nálunk volt messze a legmagasabb: 45,8 százalékos. Ez másfélszerese például Szlovákia 30,8 százalékos arányának.

Így tehát az elvonások és a transzferek kalkulálásával a magyarok átlagos jövedelme 7230 euró volt évente, ami 7,2 százalékkal magasabb az eredeti jövedelemnél. Azaz az állam ennyivel többet juttatott egy főre vetítve, mint amennyit elvont. Magyarország a nagy újraelosztást alkalmazó országok közé tartozik, az aránylag magas adókat jelentős szociális transzferek ellensúlyozzák, így a redisztribúció eredményeként több mint 7 százalékkal emelkedik a háztartások és a nonprofit szervezetek jövedelme - állapítja meg a tanulmány. Lengyelországban az alacsony adók és járulékok és a viszonylag nagy tömegű transzferek eredményeként a korrigált rendelkezésre álló jövedelem több mint 13 százalékkal haladja meg az eredeti szintet. Ezzel szemben Csehországban, és különösen Szlovákiában a szerény elvonások mellett a juttatások tömege is alacsony.

"Mindegyik vizsgált országról elmondható, hogy a transzferek legnagyobb része az időskorral és az egészséggel kapcsolatos kiadás" - állapítják meg az Ecostat szakemberei. Azaz az elvonások és a transzferek elosztásával lényegében az jár rosszul, aki dolgozik, és keveset van kórházban, így az egészségügyi ellátásból sem veszi ki a részét.

Ez pedig ismét rávilágít a sokak által kivesézett problémára: arra, hogy még a környező országokhoz képest is alacsony a foglalkoztatás hazánkban. Ez pedig azt jelenti, hogy kevesen fizetnek be a kasszába, a közös tortából viszont mindenki kiveszi a részét.

Családtámogatás: ablakon kidobott pénz?

Az Ecostat részletes tanulmányának másik fontos megállapítása arra utal, hogy Magyarországon nem túl hatékony a családtámogatások rendszere. A számokból ugyanis az látszik, hogy a régió négy vizsgált állama közül messze mi költjük a legtöbbet a gyermekvállalás ösztönzésére, ennek azonban évek óta nincs eredménye.

Az összes szociális transzferen belül hazánkban 10,2 százalék a családi támogatások aránya, ez kiemelkedően magas, Csehországban és Szlovákiában 7-8 százalék, Lengyelországban pedig mindössze 3,3 százalék ez az arány. Az egyes országokban sokféle családtámogatási fajta létezik, ugyanakkor néhány alapelv figyelembevételével összehasonlíthatjuk az ellátórendszereket. A kiadások nagyobb részét általában a pénzbeli juttatások teszik ki, de a legtöbb országban léteznek természetbeni ellátások is. A pénzbeli kifizetések lehetnek egyösszegűek, illetve időtartamra szólóak.

Az egyösszegű juttatásokat tipikusan a gyermek születése környékén folyósítják szülési segély formájában. A gyermekvállalás támogatása szempontjából azok a juttatások a leglényegesebbek, amelyek széles kör számára, hosszú időn keresztül vehetőek igénybe. A két legfontosabb ellátás-típus (a családi pótlék és a szülői távollétre járó támogatások) nemzetközi összehasonlítása alapján az Ecostat szakemberei megállapították, hogy a visegrádi országok között a magyarországi juttatások a legmagasabbak.

Hazánkban az egy gyermeket nevelő családok évente 1953 eurónyi támogatásban részesülnek az állam részéről, ami például több mint négyszerese a lengyel 446 eurós összegnek. Szlovákiában 1122 eurót kapott egy átlagos egygyermekes család 2007-ben, míg a cseheknél 1458 euró volt ez az összeg.

A családtámogatások elosztása szempontjából mi és északi szomszédunk lógunk ki a sorból: hazánkban és Szlovákiában majdnem a teljes összeg alanyi jogon jár, azaz mindenki automatikusan megkapja, ha gyermeke születik. A csehek az összeg negyedét már rászorultsági elv alapján utalják, míg Lengyelországban mindössze a támogatás 30 százaléka jár alanyi jogon, 70 százalékot pedig a rászorultság alapján osztanak szét. Éppen ezért az összes családtámogatásra kifizetett összeg tekintetében is hazánk jár az élen, hiszen egyrészt nálunk jár a legtöbb pénz, másrészt azt szinte mindenki automatikusan megkapja.

A legtöbb országban a szociális juttatások mellett az adórendszer is támogatja a gyermeket nevelő családokat. Szlovákiában és Lengyelországban már az első gyermek is csökkentheti az adó mértékét. Magyarországon a legalább 3 gyermeket nevelők igényelhetnek adókedvezményt. Csehországban egyáltalán nincs gyermekek utáni adókönnyítés.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!