5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A közép- és kelet-európai devizákat és eszközárakat – ellentétben a többi feltörekvő piaci országgal – alig érintették az elmúlt időszak viharai, ami a feltörekvő piaci befektetők számára egyfajta menedékké változtatta a régiót, derül ki az UniCredit csoport negyedéves elemzéséből.

Az EU közép- és kelet-európai régiójában élénk növekedés volt megfigyelhető 2015 második negyedévében, és a rövid távú mutatók változatlan növekedési ütemet jeleznek előre. Az év egészére nézve 2-3,5 százalék közötti, a potenciális növekedést némileg meghaladó GDP-bővülés várható. Ha a növekedés motorját kezdetben az EU-n belüli növekedés által támogatott export jelentette is, mára ezt a szerepet a belső fogyasztás vette át. A csökkenő munkanélküliség, a bérek érezhető növekedése és a rekord alacsony infláció a fogyasztást, az EU-pénzek fokozott felhasználása pedig a beruházásokat támogatja. Emellett stabilak a régió külső pozíciói is: az export növekszik, ha nem is a 2015. első negyedévi ütemben, de stabilan, a folyó fizetési mérlegek pedig pluszosak vagy egyensúlyban vannak. Kellő mértékben áll rendelkezésre külső forrás, ami támogatja a devizákat és a hitelképességet.

"A közép- és kelet-európai országokra, melyeknek közvetlen kínai kitettsége alacsony, illetve a nyersanyagárak csökkenésének haszonélvezői, a piac egyre inkább úgy tekint, mint biztonságos menedékre a feltörekvő országok között" – mondta Lubomir Mitov, az UniCredit közép- és kelet-Európáért felelős vezető közgazdásza.

Ami a térség többi országát illeti, Törökország nem tudott profitálni az EU-n belüli pozitív fejleményekből, az alacsony olajárból vagy a globális likviditási bőségből. Oroszország pedig a nyersanyag árak átfordulásának jelentős vesztese lett. Mivel exportbevételeinek 75 százaléka, illetve az állami bevételek közel fele olajból és földgázból származik, a július óta tartó újabb olajáresés komoly érvágás volt az eleve meggyengült és a folytatódó szankciók által piacoktól elzárt gazdaságnak. Ukrajnában, melyet nem várt pénzügyi és geopolitikai válság sújt, úgy tűnik, a gazdaság elérte a mélypontot 2015 második negyedévében. A nyár folyamán stabilizálódott vagy – igaz alacsony bázisról – már kismértékű növekedést mutatott a GDP, az ipari termelés, illetve a kiskereskedelem is.

Horvátország és Szerbia az eurózónán belüli fellendülésnek köszönhetően túljutott a recesszión, az idei növekedés azonban mindkét ország esetében szerény, 1 százalék alatti lesz. Ez valamelyest megmutatkozik az EU közép- és kelet-európai régiójához képest szerény árukiviteli részesedésben is, ami miatt az európai fellendülés hatásai csak korlátozott mértékben jelentkeznek. Az EU közép- és kelet-európai régiójától eltérően, a belföldi kereslet még nem állt helyre, és azt komoly mértékben visszafogja a jelentős és növekvő makrogazdasági egyensúlytalanság, ami korlátozza a bizalmat és a politikai mozgásteret.

Kilátások: eltérő irányú fejlődés

A jelen fejleményei nagyon eltérő kilátásokat vetítenek előre az egyes közép- és kelet-európai alrégiókban. A bank rövid távú előrejelzései azon a feltevésen alapszanak, hogy a növekedés kis mértékben tovább gyorsul az eurózónában és az USA-ban, a nyersanyagok ára 2016-ban stabilizálódik és felfelé tendál, a kínai növekedés mérsékelten lassul, a Fed kamatemeléseire pedig fokozatosan kerül sor. Az EKB részéről az eszközvásárlási program az eredeti terveknek megfelelően folytatódik.

Lubomir Mitov magyarázata szerint: "Ilyen feltételezések mellett a körülmények kedvezőek a közép- és kelet-európai régió számára. Az előrejelzések azonban komoly különbséget mutatnak az egyes alrégiókra nézve az eltérő mértékű sérülékenység és az EU-integráció, valamint a gazdaságpolitikák és reformok függvényében. E kritériumok alapján az EU közép- és kelet-európai régiója a leginkább esélyes arra, hogy profitálni tudjon a kedvező globális környezetből.

Az EU-KKE régiója várhatóan jövőre is stabilan, a potenciális szint felett teljesít majd. Kisebb mértékű lassulás várható azokban az országokban, melyeknél a beruházások leginkább az EU-forrásokra támaszkodtak, mivel a két EU költségvetési időszak között – Lengyelország kivételével – várhatóan mindenhol csökkenni fog a forrásfelhasználás mértéke. Az EU által finanszírozott beruházások visszaesésének nagy részét azonban ellensúlyozza majd a növekvő fogyasztás, a feszesebbé váló munkaerőpiac ugyanis magasabb béremelkedést eredményez. Kiegyensúlyozott növekedés mellett várhatóan a külső pozíciók is stabilak maradnak. A közvetlen tőkeberuházáshoz kapcsolódó pénzáramok túlsúlya és a stabil fundamentumok mellett nem látunk komolyabb külső finanszírozási kockázatot.

Az UniCredit elemzőinek legfontosabb következtetése tehát az, hogy a közép- és kelet-európai régió – a heterogenitása ellenére is – jobb pozícióból várhatja a jövő kihívásait, mint más nagyobb feltörekvő piaci országok.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!