2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Áprilisban majd tíz százalékkal kevesebb használtcikket vettünk, mint egy éve.

Ugyan egy adatból még nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni, de tény, hosszú idő óta idén áprilisban csökkent először idehaza a használtcikk boltok forgalma. A KSH áprilisra vonatkozó részletes statisztikája szerint a kiigazított adatok 9,4 százalékos visszaesést mutatnak éves alapon.

Ahogy a lenti ábrán látható, ilyen mértékű visszaesésre 2012 óta nem volt példa, de az akkori megszorító csomag miatt nemcsak ezek a boltok, hanem a teljes kiskereskedelem, azon belül is a nem élelmiszer termékek forgalma nagyon jelentős visszaeséseket könyvelhetett el.

2013 első féléve óta azonban a kiskereskedelem megszakítás nélkül emelkedik, a konjunktúrára érzékenyebb nem élelmiszer termékek forgalma pedig 2014 második fele óta szinte szárnyál. Most áprilisban például 11,3 százalékkal ugrott meg tavalyhoz képest. Miközben a kiskereskedelmi forgalom 2013-as megindulásával párhuzamosan a használt cikkek forgalma is felfele menetelt, addig mostanra az ábrán is jól látható módon szétváltak. Olyannyira, hogy utóbbi esetében már visszaesést is láthatunk.

Ha csak a chartból indulunk ki és optimisták vagyunk, akár még azt is gondolhatnánk, hogy a lakosság számára immár akkora jövedelem áll rendelkezésre, hogy nem kényszerül használt cikkek vásárlására. Hogy ez tényleg így van-e, azt csak a további adatok birtokában lehet majd megállapítani.

Mindenesre a nem élelmiszer termékek brutális, 11,3 százalékos áprilisi növekedése azt mutatja, hogy a lakosság fogyasztása egyre nagyobb méreteket ölt. 2016 negyedik hónapjában a kiigazított adatok szerint például 21,2 százalékkal több ruházati terméket vásároltunk, mint 2015-ben. De 9,1 százalékkal többet költöttünk számítástechnikai eszközökre, 8,9 százalékkal többet iparcikkekre és 8,4 százalékkal többet bútorra, valamint műszaki cikkekre.

Miután az élelmiszerboltok 3,9, az üzemanyagtöltő állomások pedig 3,5 százalékkal nagyobb forgalmat értek el, így a kiskereskedelem kiigazított éves adata áprilisra 6,7 százalékos pluszt mutat. Ilyen mértékű növekedésre tavaly július óta nem volt példa.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!