3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kiszámoltuk, mennyit jelentene az Ön pénztárcájának, ha 2020-ban tényleg sikerülne bevezetni az egyszámjegyű személyi jövedelemadó kulcsot.

Múlt héten egyik nyilatkozatában tett említést Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter arról, hogy jelenleg bár nincs fedezet a költségvetésben arra, hogy bevezessék az egyszámjegyű személyi jövedelemadót, reményei szerint ez még 2020 előtt összejöhet. Éppen ezért arra gondoltunk, hogy kiszámoljuk az aktuális állapothoz képest mekkora plusz összeget jelentene az adókulcs mérséklése az Ön pénztárcájának. Mivel a "legmagasabb" egyszámjegy a 9-es, ezért pesszimista szemszögből vizsgáltuk a kérdést, és azt feltételeztük, hogy 2020-ra ennél kisebb szja-t nem bírna el a magyar költségvetés.

Ahhoz, hogy a tényleges adócsökkentés hatását tudjuk megvizsgálni egy gyermektelen egyedülálló személy esetében vizsgáltuk meg a bérek alakulását különböző fizetési szintek mellett.

Bérkalkulátorunkkal megtudhatja, hogy idén mennyi adót fizet a bruttó béréből!

Jelenleg a minimálbér bruttó 111 ezer forint, amiből a dolgozó 15 százalékos szja-kulcs mellett 73 815 forintot vihet haza nettóként. Az általa fizetett adók és járulékok között 16 650 forintot tesz ki, ami az adókulcs csökkentése után 9990 forintra mérséklődhet. Vagyis a mostani 73 815 forint helyett 80 475 forintot vihetne haza.

Ha egy átlagfizetéshez közeli bruttó 220 ezer forintos bért veszünk alapul, akkor a nettó bér 146 300 forintról 159 500-ra emelkedik. Félmilliós bruttónál már 30 ezerrel nőhet a nettó fizetés, vagyis 362 500 forintra. Ha pedig egy igazán magas, bruttó egymillió forintos bérért dolgozó helyzetét nézzük, akkor a nettó növekedése igen látványos, hiszen a 9 százalékos szja-val kalkulált 665 ezer forintos nettó kereset 60 ezer forinttal magasabb a mostaninál.

Összességében az szja-kulcs 15-ről 9 százalékra történő mérséklése minden bérkategóriánál egyaránt 9 százalékos nettónövekedést eredményez majd.

A vállalkozók ebből mit sem éreznének, a teljes bérköltség ezzel nem fog változni, hiszen azon belül mindössze technikai "átcsoportosításnak" nevezhető az szja mérséklése számukra. Az így felszabadult összeg ugyanis az államkassza helyett nettóként a munkavállalónál jelenik meg. Az adócsökkentés az adóékre viszont hatással lesz. Az adóék azt fejezi ki, hogy a teljes bérköltség hány százaléka vándorol az államkasszába.

Ezekre a nőkre vágynak a pénzéhes emberek

Jelenleg egy minimálbérért foglalkoztatott esetében a munkaadó teljes költsége 142 635 forintot, ebből 68 821 forint, vagyis 48,25 százalék az államot gyarapítja. Az szja-csökkentés hatására az adóék 43,5 százalékra módosulna. Ez noha jóval alacsonyabb lenne a mostaninál, nemzetközi összehasonlításban továbbra is meglehetősen magasnak számít.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!